Dom z baśni. Andersenowski Sopot Jerzego Afanasjewa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 16:00
– Sopot, jego plener, bezpośredni kontakt z żywiołem morskim poprzez wyjścia na molo lub na brzeg morza bardzo dobrze nastrajają mnie do twórczości pisarskiej – mówił w nagraniu archiwalnym znakomity twórca literatury, kabaretu i filmu.
Audio
  • Dom z baśni. Andersenowski Sopot Jerzego Afanasjewa (Strefa literatury/Dwójka)
Sopot
SopotFoto: Shutterstock.com

11 września minęła 85. rocznica urodzin zmarłego w 1991 r. Jerzego Afanasjewa. Współtwórca legendarnego studenckiego teatrzyku Bim-Bom, założyciel Cyrku Rodziny Afanasjeff, przez całe dorosłe życie związany był z Trójmiastem - pracował jako reżyser w Ośrodku Gdańskim Telewizji Polskiej, a także mieszkał i tworzył w sopockim domu z wieżyczką, o którym w audycji opowiadali syn pisarza Jerzy Afanasjew junior oraz - w nagraniu archiwalnym - żona Alina Afanasjew, z którą twórca wspólnie pisał słuchowiska.

Nim jednak jako młody człowiek trafił do miejsca, które miało stać się jego domem, Jerzy Afanasjew poznał koszmar wojny. Zaczął się on, gdy przyszły artysta miał zaledwie dziewięć lat, zaś to, co nastąpiło po 1 września 1939 r. i co na zawsze pozostawiło ślad w jego psychice, nie skończyło się wcale w 1945 r.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jerzy Afanasjew junior (syn Jerzego Afanasjewa), Tomasz Kaczorowski (reżyser i animator kultury), Wojciech Fułek (poeta, popularyzator historii Sopotu, samorządowiec), Edward Pałłasz (kompozytor)

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Afanasjew, Alina Afanasjew (scenografka, pisarka, żona Jerzego Afanasjewa)

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:00
– Wydaje mi się, że Wat próbuje ból podzielić przez poezję, zaś poezję poprzez ból uczynić czymś bardziej dotkliwym i naskórnym, niż ona z reguły bywa – mówił literaturoznawca prof. Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek wyprowadza się przez okno. Literacki Kraków

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:39
– Sławomir Mrożek był jedną z najbarwniejszych postaci życia literackiego Krakowa – mówił historyk literatury Jacek Olczyk o swojej monumentalnej publikacji "Życie literackie w Krakowie w latach 1893-2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie te czasy". Nieznane utwory Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o niedawno opublikowanej książce zawierającej poetyckie i prozatorskie utwory poety, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
rozwiń zwiń