Bruno Schulz w labiryncie miasta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 22:00
W tym wydaniu "Strefy literatury" wybraliśmy się w podróż śladami Brunona Schulza. Przewodnikiem w tej realno-onirycznej wędrówce po świecie dawnej Galicji był ukraiński znawca biografii i twórczości pisarza - Andrij Pawłyszyn.
W niemal każdym opowiadaniu Schulza pojawia się obraz małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu można dostrzec podobieństwo do rodzinnego Drohobycza. Na zdjęciu Drohobycz w 1914 roku
W niemal każdym opowiadaniu Schulza pojawia się obraz małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu można dostrzec podobieństwo do rodzinnego Drohobycza. Na zdjęciu Drohobycz w 1914 rokuFoto: Polona.pl

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Brunona Schulza. Z tej okazji prezentowaliśmy Państwu na antenie Dwójki fragmenty "Sklepów cynamonowych" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą", w znakomitej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.

W niemal każdym opowiadaniu Schulza pojawia się obraz małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu można dostrzec podobieństwo do rodzinnego Drohobycza. Nie jest to jednak proste odzwierciedlenie, a raczej oniryczna wizja przestrzeni przypominającej labirynt.

W tytułowym opowiadaniu ze zbioru "Sklepy cynamonowe" Schulz pisał: "Otwierają się w głębi miasta, żeby tak rzec, ulice podwójne, ulice sobowtóry, ulice kłamliwe i zwodne. Oczarowana i zmylona wyobraźnia wytwarza złudne plany miasta, rzekomo dawno znane i wiadome, w których te ulice mają swe miejsce i swą nazwę, a noc w niewyczerpanej swej płodności nie ma nic lepszego do roboty, jak dostarczać wciąż nowych i urojonych konfiguracyj. Te kuszenia nocy zimowych zaczynają się zazwyczaj niewinnie od chętki skrócenia sobie drogi, użycia niezwykłego, lecz prędszego przejścia".

O Drohobyczu Brunona Schulza - dawnym i obecnym, realnym i wyobrażonym - rozmawialiśmy w "Strefie literatury" z Andrijem Pawłyszynem, autorem wydanej pod koniec 2021 roku ukraińskiej biografii pisarza. Usłyszeliśmy też archiwalne wypowiedzi Alfreda Schreyera, dawnego ucznia Brunona Schulza, oraz literaturoznawcy Andrzeja Makowieckiego. ​


Posłuchaj
15:07 Dwójka strefa literatury 11.03.2022.mp3 Bruno Schulz w labiryncie miasta (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Kobiety, ich nogi i buciki. Fascynacje Schulza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:00
– Książka powstała trochę przez przypadek. Zaczęło się od doktoratu w ASP. Zaczęłam pisać, bo chciałam uporządkować archiwalia – mówiła dr Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Kobiety i Schulz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz. Jak zamordowano geniusza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 06:00
19 listopada 1942 roku w żydowskim getcie w Drohobyczu gestapowcy zastrzelili Brunona Schulza, pisarza, malarza, grafika, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku.
rozwiń zwiń