X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnica czaszki z Katynia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 17:24
Sensacyjna historia czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, którą odnaleziono w Danii i po 63 latach sprowadzono do Polski. Fascynujące dziennikarskie śledztwo.
Audio
  • Tajemnica czaszki z Katynia - reportaż Anny Sekudewicz
Tajemnica czaszki z Katynia
Foto: National Archives/archives.gov

Jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci
niewiedza o zaginionych
podważa realność świata (…)
musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu

(Zbigniew Herbert, "Pan Cogito o potrzebie ścisłości", fragm.)
Siedemdziesiąt dwa lata po zbrodni katyńskiej znamy już większość nazwisk z ponad dwudziestu tysięcy ofiar – polskich jeńców wojennych wymordowanych w 1940 roku przez NKWD. Wśród przejmujących świadectw tej zbrodni zachowały się również te bardzo szczególne: czaszki ofiar, wywiezione przez członków różnych komisji badających tę zbrodnię. Jedną z czaszek wywiózł do Kopenhagi Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z dwunastu lekarzy, którzy w kwietniu 1943 r. udali się w składzie Międzynarodowej Komisji do Katynia, aby ustalić czas popełnienia zbrodni, a tym samym – ustalić sprawców.   
Posłuchaj specjalnej rozmowy Wojciecha Trojanowskiego z Helge Tramsenem na temat zbrodni NKWD w lesie katyńskim. Nagranie archiwalne Radia Wolna Europa
Czaszka odkryta w szafie Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze stanowiła jednak zagadkę: do kogo należała, kim był ten człowiek? Śledztwo w tej sprawie podjęła dziennikarka Anna Sekudewicz. – Historia przedstawiona w reportażu rozwija się razem z nagraniami, na każdym etapie tej historii wiedziałam dokładnie tyle, ile moi rozmówcy – podkreślała autorka tej niezwykłej opowieści o pełnym determinacji poszukiwaniu.
Zachował się oryginał protokołu z obdukcji, według którego czaszka należała do Ludwika  Szymańskiego. Jednak w wywiadzie dla RWE Tramsen wymienia nazwisko Siemiński. Należało zatem rozstrzygnąć kwestię, czy chodzi tu o kapitana Ludwika Szymańskiego z Krakowa czy też może o majora Ludwika Siemińskiego, również z Krakowa. Do rodziny tego ostatniego, jak się okazało, było bardzo trudno dotrzeć. Anna Sekudewicz odnalazła w Czechach Marię Szymańską, ale… spóźniła się o trzy dni, krewna Ludwika Szymańskiego zmarła. Należało zatem szukać dalej, syn Ludwika, Jerzy, mieszkał w Australii…
Zapraszamy do wysłuchania tego przejmującego reportażu oraz rozmowy Anny Lisieckiej z prof. Janem Żarynem.

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony zbrodni katyńskiej   

Czaszka
Czaszka oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu, kapitana Ludwika Szymańskiego, została złożona 13 kwietnia 2008 roku w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"USA wiedziały o Katyniu, ale specjalnie milczały"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 15:14
Władze USA otrzymały wiarygodne informacje o rozstrzelaniu Polaków już w 1943 roku, jednak nie podały ich do wiadomości publicznej - podało Echo Moskwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Archiwa postsowieckie muszą zostać otwarte"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 22:28
Otwarcie cmentarza w Bykowni to wydarzenie ważne dla Polaków i Ukraińców, ale nie kończy sprawy upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej - zauważa historyk i politolog prof. Wojciech Materski.
rozwiń zwiń