Cmentarz Na Rossie. "Lekcje polskiej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 13:00
Wileński cmentarz - jedna z czterech polskich nekropolii narodowych - jest miejscem, w którym w szczególny sposób uobecnia się nasza historia.
Audio
  • Historia i przyszłość cmentarza Na Rossie (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Anioł na nagrobku Izy Salmonowiczówny na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie
Anioł na nagrobku Izy Salmonowiczówny na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Cmentarz Na Rossie słynie z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdują się tu m.in. także groby żołnierzy poległych w latach 1918-1919 czy też żołnierzy Armii Krajowej z 1944 roku. Na wileńskiej nekropolii spoczywają również weterani powstania styczniowego.

Powstańcze mogiły stały się, jak opowiadała w Dwójkowym reportażu Alicja Klimaszewska, przyczynkiem do żywej lekcji historii. - Wraz z uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła w Wilnie sprzątnęliśmy wszystkie groby. Odwiedziliśmy każdą z mogił: młodzi ludzie opowiadali o danym powstańcu: kim był, jakie są jego zasługi – wspominała prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. 

Wiele z zachowanych na cmentarzu obiektów zabytkowych znajduje się jednak wciąż w złym stanie. Jak wygląda pozyskiwanie funduszy na ich ratowanie? Jak wilnianie opiekują się nekropolią Na Rossie? I dlaczego, w pewnym sensie, "wszyscy jesteśmy kresowiakami"?

***

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury" (z cyklu "Mikrokosmosy")

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji: 12.00

jp/mm

Czytaj także

Semana Santa: procesje pokutników i... pijaków

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 12:00
Organizacja obchodów Wielkiego Tygodnia to w leżącej na północy Hiszpanii Zamorze poważne przedsięwzięcie, którym zajmuje się 16 bractw zrzeszających 20 tysięcy osób. Dwójka była na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska gwara na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 20:30
Justyna Piernik i jej goście będą rozmawiać, muzykować i nawijać po warsiasku. "Mikrokosmosy" nadamy tym razem z 19. Pikniku Naukowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każdy flancowany warszawiak to "słoik"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 14:00
- Stanisław Grzesiuk był przyjezdnym warszawiakiem. Niby "słoik", a jest przecież jednym z symboli tego miasta - mówił na Pikniku Naukowym stołeczny bard Heniek Małolepszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górny Śląsk jako źródło niewolniczej siły roboczej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 13:40
Wojna na Górnym Śląsku nie zakończyła się w 1945 roku. Warto pamiętać o sowieckich aresztowaniach, egzekucjach i wywózkach na Wschód, których ofiarą mogło paść nawet 90 tysięcy osób.
rozwiń zwiń