Czym jest dla Polski Grupa Wyszehradzka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 18:25
– Jest to ważny wymiar naszej polityki zagranicznej, nie możemy go jednak traktować jako panaceum na wszelkie problemy – mówił Aleksander Gubrynowicz z Instytut Studiów Politycznych PAN.
Audio
Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej: premier Węgier Viktor Orban, premier Polski Beata Szydło, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Słowacji Robert Fico
Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej: premier Węgier Viktor Orban, premier Polski Beata Szydło, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Słowacji Robert FicoFoto: PAP/Radek Pietruszka

6 czerwca w czeskiej Pradze - na dwa dni przed spotkaniem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej - odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona najważniejszym problemom współczesnej Europy. Przy takich okazjach zawsze powraca pytanie o rolę i znaczenie Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej i w naszym regionie.

Aleksander Gubrynowicz mówił w Dwójce, że "bez niej byłoby zdecydowanie gorzej, ale nie możemy się spodziewać, że zastąpi ona głównych partnerów w Unii Europejskiej", a także zastanawiał się nad tym, czy głos Grupy Wyszehradzkiej jest dziś słyszalny we Wspólnocie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Aleksander Gubrynowicz (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Niemcy sudeccy. Czeski wyrzut sumienia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 18:57
Premier Czech Bohuslav Sobotka powiedział, że Czesi potrzebują sudeckich Niemców jako sprzymierzeńców. Co znaczą jego słowa w kontekście trudnej historii obu narodów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dalej z sankcjami nałożonymi na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 18:53
Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji, powiedział, że nie jest pewien, czy uda się w tym roku przedłużyć sankcje, które wygasają w lipcu.
rozwiń zwiń