CDU, CSU i SPD. Jak ułożyć niemieckie puzzle?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 08:00
13 grudnia doszło do pierwszego spotkania liderów CDU, CSU i SPD, którzy rozmawiali na temat możliwości utworzenia wspólnego rządu. Czy socjaldemokraci zdecydują się na utworzenie koalicji z pozostałymi dwiema partiami?
Audio
  • CDU, CSU i SPD. Jak ułożyć niemieckie puzzle? (Puls świata/Dwójka)
Kanclerz Angela Merkel (CDU) opuszcza siedzibę Bundestagu po rozmowach z liderami CSU i SPD
Kanclerz Angela Merkel (CDU) opuszcza siedzibę Bundestagu po rozmowach z liderami CSU i SPDFoto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

Przedstawiciele SPD do 15 grudnia odłożyli ostatecznę decyzję w sprawie ewentualnego porozumienia koalicyjnego. – Szef socjaldemokratów Martin Schulz po konsultacjach w zarządzie swojej partii ma ustalić, czy warto dalej rozmawiać. Spotkanie, które się już odbyło, było pewnym wstępem. SPD chodziło o to, by usłyszeć, jakie koncesje Angela Merkel jest w stanie poczynić w czasie nowego rozdania układu w postaci wielkiej koalicji, która przecież istnieje w tej chwili - mówił znawca problematyki niemieckiej Piotr Jendroszczyk.

Z gościem Dwójki rozmawialiśmy o dalszym możliwym przebiegu negocjacji międzypartyjnych, które mogą trwać wiele tygodni i nawet wtedy, gdy zakończą się porozumieniem, ich los wciąż będzie bardzo niepewny.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Piotr Jendroszczyk (publicysta "Rzeczpospolitej", wieloletni korespondent polskich mediów w Niemczech)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Niemcy. "Państwo demokratycznego stanu wyjątkowego"?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 06:00
- Ponieważ obywatele zaczynają się bać, rośnie przyzwolenie na rozszerzanie kompetencji organów ścigania i bezpieczeństwa - mówił Aleksander Gubrynowicz o sytuacji w Niemczech po zamachu na jarmarku świątecznym w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega fenomen Martina Schulza?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:43
- Mimo że od prawie 30 lat działa w partii socjaldemokratycznej, Niemcy nie definiują go jako część establishmentu partyjnego - mówił Cornelius Ochmann o Martinie Schulzu, coraz popularniejszym niemieckim polityku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na linii Berlin – Ankara niepokój i znaki zapytania

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:34
Czy pogorszenie relacji Niemiec z Turcją wpłynie niekorzystnie na stosunki między Ankarą a Unią Europejską i uruchomi nową falę emigrantów chcących przedostać się do Europy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy i Francja. "Miłość z rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 17:59
- Gdy Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji, wśród niemieckich władz wybuchła euforia związana z tym, że w końcu będą miały partnera do dalszego reformowania Unii Europejskiej – powiedziała Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macron chce przebudowy UE. Czy będzie w niej miejsce dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:00
Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję rozwoju Unii Europejskiej, w której potęga Europy będzie budowana wokół strefy euro. - W tej sytuacji Polacy będą musieli wkrótce odpowiedzieć, czy chcą się dalej integrować, czy nie - oceniał w Dwójce publicysta Paweł Kowal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys rządowy. Czy kończy się niemiecka kultura polityczna?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:00
- To pierwsza taka sytuacja od 1949 roku. Niemcy słynęły ze stabilnej większości rządowej i tym charakteryzuje się ich kultura polityczna – powiedział Piotr Jendroszczyk, odnosząc się do wrześniowych wyborów, po których do tej pory nie udało się powołać rządu.
rozwiń zwiń