Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Ekspert: będziemy gospodarzem na zlecenie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 12:37
- Polska jest państwem niezwykle zbliżonym do Stanów Zjednoczonych, więc przyjęliśmy na siebie rolę gospodarza, pewnie zgodnie z prośbą czy sugestią naszego partnera amerykańskiego - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o konferencji bliskowschodniej w Warszawie (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/esfera

W połowie lutego Polska i USA zorganizują w Warszawie konferencję bliskowschodnią. Jednym z głównych jej tematów będzie Iran. - Od dłuższego czasu polityka amerykańska na Bliskim Wschodzie, wraz z polityką Izraela w regionie, koncentruje się przede wszystkim na sprawie irańskiej. Amerykanie wycofują się z Syrii, a sprawę np. Palestyny załatwiają w sposób wewnętrzny - podkreślała dr Agnieszka Bryc.

Władze w Teheranie decyzję Polski o współorganizacji tej konferencji nazwały aktem wrogości wobec Iranu. Jak ta sprawa wpłynie na relacje Warszawy z Teheranem, a także stosunki Polski z UE? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 17.00

pg/bch

Czytaj także

Zapomniana wojna w Jemenie. Jest szansa na pokój

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
- Porozumienie pozwoli uniknąć katastrofy, bo śmierć głodowa zagraża milionom ludzi. Rebelianci wspierani przez Iran i rząd wspierany przez Arabię Saudyjską ustalili, ze odstąpią od bitwy o porty, przez które trafia pomoc humanitarna - mówił w Dwójce Jarosław Kociszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres USA. W wielości jedność?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
- Nowa Izba Reprezentantów Kongresu USA jest wieloetnicznym i wielokulturowym tyglem, który ożywia klimat nacjonalizmu wiszący przez ostatnie dwa lata nad Stanami Zjednoczonymi. Różnorodność jest przecież wpisana w historię tego kraju - mówił w Dwójce Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń