Wiktor Bater - miłośnik ludzkich historii

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 18:00
- Porywał tym, że nie mieścił się w szablonach, w naszych wyobrażeniach o tym, kim jest dziennikarz i co powinien umieć - opowiadała w Dwójce o Wiktorze Baterze prof. Izolda Kiec, współautorka autorka książki "Wesoły rajski ptak".
Wiktor Bater
Wiktor Bater Foto: Jan Rolke / Forum

Wiktor Bater był jedną z ikon polskiego dziennikarstwa. Jako pierwszy poinformował o katastrofie smoleńskiej. Słał korespondencje z Moskwy, Biesłanu, Afganistanu, Jugosławii. O tym, co go kształtowało i jakie przyświecały mu w pracy cele, opowiadali autorzy książki "Wesoły rajski ptak" - prof. Izolda Kiec i dziennikarz Jarema Jamrożek.

Urodził się 24 września 1966 w Warszawie. Pracę jako dziennikarz zaczął w 1992 roku. Od 1994 był korespondentem polskich mediów w Rosji. Relacjonował m.in. atak na szkołę w Biesłanie, podczas którego został niegroźnie ranny.

Pierwszy podał informację o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Potworne zamieszanie. Z nieoficjalnych, absolutnie nieoficjalnych informacji uzyskanych przeze mnie od delegacji, która miała spotkać prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku, wynika, że samolot prezydenta rozbił się przy podchodzeniu do lądowania. Informacja najnowsza jest taka: nie ma co zbierać - relacjonował 10 kwietnia 2010 roku. Za podanie tej informacji dostał nagrodę "Grand Press".

Napisał książkę "Nikt nie spodziewa się rzezi (Notatki korespondenta wojennego)", wydaną w 2008 roku. Opisywał w niej życie w oblężonym Sarajewie, Bagdad pod amerykańską okupacją oraz wstrząsające wydarzenia w Biesłanie.

Relacjonował wydarzenia i konflikty zbrojne m.in. na Bałkanach, w Czeczenii, Afganistanie, Izraelu, Iraku i na Bliskim Wschodzie. Był także ekspertem i komentatorem spraw wschodnich.

Zmarł 7 kwietnia 2020 roku.

(IAR)


Posłuchaj
29:53 O wszystkim z kulturą Dwójka 26 kwiecień 2022 17_30_02.mp3 Rozmowa o Wiktorze Baterze i książce "Wesoły rajski ptak" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Izolda Kiec (literaturoznawca) i Jarema Jamrożek (dziennikarz)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Zygmunt Nowakowski. Głos sumienia emigracji

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 05:45
Pisał powieści, dramaty i felietony, był aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru, radiowcem, historykiem i komentatorem literatury, żołnierzem Legionów Polskich, a także emigrantem. 131 lat temu urodził się Zygmunt Nowakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:00
Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami. 
rozwiń zwiń