Paweł Reszka: zawsze chciałem napisać książkę o miłości i chyba się udało

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 20:53
"Stolik z widokiem na Kreml" to, jak zgadza się autor książki Paweł Reszka, historia o utraconej miłości. - Rosja była krajem, który bardzo lubiłem, w którym spędzałem sporo czasu. Moskwa to było trochę moje drugie miasto, bardzo dobrze się tam czułem. A teraz trochę się pozmieniało… - mówił gość radiowej Dwójki.
Paweł Reszka i jego książka Stolik z widokiem na Kreml
Paweł Reszka i jego książka "Stolik z widokiem na Kreml"Foto: Jakub Kukla / PR2
  • "Stolik z widokiem na Kreml" to najnowsza książka Pawła Reszki, dziennikarza i korespondenta wojennego.
  • - Trochę jest to historia oniryczna o świecie, który być może nie istniał, a tylko tak mi się wydawało - powiedział autor w audycji "O wszystkim z kulturą".
  • Rosja to kraj, który - jak twierdzi Paweł Reszka - popełnił samobójstwo. 

W swojej najnowszej książce pt. "Stolik z widokiem na Kreml" Paweł Reszka żegna się z Rosją - krajem, który zawsze był dla niego ciekawym reporterskim tematem.

Paweł Reszka  - korespondent, który zadomowił się w Moskwie

- Pierwszy raz pojechałem tam chyba w 1998 roku, kiedy wybuchł ogromny kryzys walutowy i ludzie potracili wszystkie oszczędności. Potem wracałem do Rosji dosyć regularnie. W końcu zostałem korespondentem "Rzeczpospolitej", mieszkałem na Kutuzowskim Prospekcie i stałem się trochę częścią tej społeczności. Chociaż może tylko mi się tak wydawało - przyznał gość Dwójki.

Do momentu napaści na Ukrainę Paweł Reszka był zdania, że Rosja i Rosja Putina to są jednak dwa osobne zjawiska. - Mam nadzieję, że Putin jeszcze przeminie i nastanie ktoś normalniejszy. Chociaż ta nadzieja trochę gaśnie, gdy w kolonii karnej Wilk Polarny nagle ginie jedna z najważniejszych postaci rosyjskiej opozycji. Aleksiej Nawalny został zamordowany czy to bezpośrednio, czy też na raty, bo próbowano go wiele razy otruć i trzymano w warunkach, które przypominały tortury - podkreślał dziennikarz.

"Stolik z widokiem na Kreml" - non-fiction, ale nie reportaż

Od wybuchu wojny Paweł Reszka wielokrotnie jeździł na ukraiński front. - Właśnie wróciłem z Chersonia, miasta, które jest w zasadzie przez cały czas ostrzeliwane, które jest codziennie mniejsze, bo codzienne bomba albo pocisk trafia w jakiś budynek, który się zawala. Niemal codziennie ktoś tam umiera. Jest to bardzo przygnębiające, bo wiadomo, że do Chersonia strzelają Rosjanie. Tak samo jak do Charkowa, a wcześniej do Mariupola - wymieniał autor wielu książek.

"Stolik z widokiem na Kreml" nie jest reportażem. Ale wszystko, co Paweł Reszka opisał w swojej książce, naprawdę się zdarzyło: przy kuchennym stole moskiewskiego mieszkania, w podróży przez pustkę Syberii, na wojnach w Czeczenii czy Ukrainie.


Posłuchaj
30:48 2024_02_21 17_28_29_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Paweł Reszka o książce "Stolik z widokiem na Kreml" (O wszystkim z kulturą /Dwójka) 

Paweł Reszka - dziennikarz, korespondent wojenny (m.in. w Gruzji i Ukrainie), autor bestselerowych książek. Współpracował z "Rzeczpospolitą" jako korespondent w Moskwie, był szefem działu śledczego w "Dzienniku". Pisał dla "Tygodnika Powszechnego" i "Newsweeka Polska".

Od 2019 r. jest dziennikarzem tygodnika "Polityka". Jego najgłośniejsze książki to m.in. "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy", "Czarni".

Dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2010 i 2022 r.). Otrzymał również Nagrodę Specjalną Radia ZET "Dziennikarz Dekady" (2019). Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursie Grand Press.

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Paweł Reszka (dziennikarz i korespondent wojenny, autor książek)

Data emisji: 21.02.2024

Godz. emisji: 17.30

mo/pg/wmkor

Czytaj także

Paweł Reszka jako sanitariusz: potraktowaliśmy pacjenta jak "worek kartofli"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:48
"Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" to najnowsza książka Pawła Reszki. Autor reportażu o rodzimej służbie zdrowia w Polskim Radiu 24 opowiadał m.in. o tym, jak bardzo nasze szpitale potrzebują zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarstwo w czasie internetowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 17:05
- W czasach, kiedy pojawia się dużo niesprawdzonych informacji, kiedy dużo anonimowych wiadomości wrzucanych jest do sieci, ludzie zaczynają szukać potwierdzenia. I bardzo często potwierdzeniem jest imię i nazwisko dziennikarza - mówił w Dwójkowej dyskusji o kondycji współczesnego dziennikarstwa Paweł Reszka.
rozwiń zwiń