Polskie Radio
Section05
Paweł Reszka

Paweł Reszka: na wojnie giną ludzie i przyjaźnie

- Rosja miała dla mnie trzy wymiary. Pierwszy, putinowski, co do którego nie miałem złudzeń. Była też Rosja jako wielki organizm społeczny, i Rosja osobista, składająca się z kilku przyjaciół, którzy przychodzili do mnie do domu, z którymi piłem kawę patrząc na Arbat. Te trzy Rosje nie muszą się różnić, co było dla mnie wstrząsem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Reszka, autor książki "Stolik z widokiem na Kreml".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Paweł Reszka książki Polskie Radio 24

Paweł Reszka: zawsze chciałem napisać książkę o miłości i chyba się udało

"Stolik z widokiem na Kreml" to, jak zgadza się autor książki Paweł Reszka, historia o utraconej miłości. - Rosja była krajem, który bardzo lubiłem, w którym spędzałem sporo czasu. Moskwa to było trochę moje drugie miasto, bardzo dobrze się tam czułem. A teraz trochę się pozmieniało… - mówił gość radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka Jakub Kukla Rosja książki Dwójka Dwójka Ukraina Ukraina wojna na Ukrainie KULTURA

Dziennikarstwo w czasie internetowej rewolucji

- W czasach, kiedy pojawia się dużo niesprawdzonych informacji, kiedy dużo anonimowych wiadomości wrzucanych jest do sieci, ludzie zaczynają szukać potwierdzenia. I bardzo często potwierdzeniem jest imię i nazwisko dziennikarza - mówił w Dwójkowej dyskusji o kondycji współczesnego dziennikarstwa Paweł Reszka.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze internet Paweł Reszka Dariusz Rosiak Jerzy Haszczyński Michał Szułdrzyński KULTURA

"W Rosji są jeszcze więksi imperialiści od Putina"

Igor Girkin, przywódca prorosyjskich separatystów w początkowej fazie konfliktu na Krymie i w Donbasie, w wywiadzie dla jednego z kazachskich portali zaatakował Władimira Putina. W ocenie byłego ministra obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prezydent Rosji przegrał wojnę na Ukrainie. Sprawę w audycji Światowa Szachownica komentował Paweł Reszka z „Tygodnika Powszechnego".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin Paweł Reszka Grzegorz Ślubowski Donbas Światowa Szachownica - archiwalne

"Polska musi przekonać Zachód, że Rosja jest groźna"

Europa miała kilka okazji, by w ciągu 25 lat po rozpadzie ZSRR trzeźwo spojrzeć na Rosję. - To się nie stało po wojnie w Czeczenii, po Kosowie - mówiła w Jedynce Agnieszka Bryc (politolog). Paweł Reszka przypomniał, że Polska teraz ma problem - musi wytłumaczyć Zachodowi naturę rosyjskiego niedźwiedzia. To staje się coraz trudniejsze - bo do głosu dochodzą partie prokremlowskie..
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka Agnieszka Bryc Rosja ZSRR Dariusz Rosiak

Relacje Polska-Rosja. "Dialog jest potrzebny"

- Władza rosyjska jest szczególnie trudnym partnerem do dialogu. Nierozmawianie oznacza jednak pozbawienie się wpływu na współkształtowanie polityki. Jeśli zarzuci się dyplomację, to zostają tylko rozwiązania militarne – mówiła w audycji Światowa Szachownica Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była wiceminister spraw zagranicznych i była ambasadorka w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Paweł Reszka Światowa Szachownica - archiwalne

Po wyborach. Czy Gruzja utrzyma kierunek na Zachód?

W październiku Gruzini głosowali w wyborach parlamentarnych. Większość zdobyła partia Gruzińskie Marzenie. Na drugim miejscu był Zjednoczony Ruch Narodowy, ugrupowanie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. O sytuacji w Gruzji mówił w Świecie w Powiększeniu Krzysztof Łapiński z sejmowej komisji spraw zagranicznych (PiS), obserwator wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja gruzińskie marzenie Paweł Reszka Unia Europejska Micheil Saakaszwili

Kolejne wstrząsy w UE. "Sami sobie wykopaliśmy pułapkę"

Premier Włoch Matteo Renzi podał się do dymisji, a Brexit znajdzie rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym w Londynie. O tym, czy te wydarzenia dotkną także Polski i czy Grupa Wyszehradzka może mieć realny wpływ na przyszłość kontynentu, mówił w programie Światowa Szachownica Wojciech Przybylski z Wyszehrad Insight.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Włochy grupa wyszehradzka Brexit Paweł Reszka Europa Środkowa Europa Wschodnia Wielka Brytania Czechy Węgry Norwegia Szwajcaria Matteo Renzi Wojciech Przybylski Światowa Szachownica - archiwalne

Świat w Powiększeniu: ciemna strona globalnej sieci

Dostęp do Internetu daje użytkownikom wiele możliwości – pozwala np. poszerzać wiedzę czy komunikować się z rodziną, która mieszka w innym kraju. Globalna sieć może jednak narazić nas również na straty. Nas, a także całe państwa. Gościem Świata w Powiększeniu był Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka internet Ministerstwo Cyfryzacji hakerzy haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo