"Powidoki" - artystyczne przesłanie Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:00
- On tym filmem chciał pokazać, że sztuka usprawiedliwia wszystko, co w życiu jest, że ona zbawia - mówił w Dwójce o ostatnim filmie Andrzeja Wajdy krytyk Tadeusz Sobolewski.
Audio
  • Rozmowa o filmie "Powidoki" Andrzeja Wajdy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Główną rolę w filmie Andrzeja Wajdy gra Bogusław Linda
Główną rolę w filmie Andrzeja Wajdy gra Bogusław LindaFoto: mat. prasowe

POWIDOKI plakat 1200.jpg
"Nałogowo myślę wzrokiem". Strzemiński o widzeniu

"Powidoki" to film o ostatnim etapie życia malarza Władysława Strzemińskiego, który zapłacił najwyższą cenę za niezgodę na sztukę tworzoną pod dyktando komunistycznej władzy. W postać tę wcielił się Bogusław Linda. Zdaniem prof. Tadeusza Lubelskiego w sposób niezwykle przekonujący: - Linda gra kogoś, kto właściwie wie, jak skończy i jedno, co mu zostaje, to zachowywać się przyzwoicie. Ta rola wydaje mi się przejmująca, wierzy się Lindzie - oceniał gość audycji.

Jednocześnie gość Dwójki wskazywał na spójność ukazania okresu stalinizmu w "Powidokach", dzięki czemu mniej rażą braki filmu, jak np. niedopracowane dialogi.

Słabsze momenty filmu według Tadeusza Sobolewskiego wynikają z pewnych barier między Andrzejem Wajdą, a współczesną publicznością. - On mógłby zrobić ten film z samych wielkich scen, ale wiedział, że zwraca się do ludzi, którzy nic nie wiedzą o Strzemińskim, że musi pewne rzeczy powiedzieć bardzo wyraźnie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: prof. Tadeusz Lubelski i Tadeusz Sobolewski (krytycy filmowi)

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 18.00

bch


Czytaj także

Jim Jarmusch. Kronikarz ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 19:00
- Amerykański reżyser opowiada zawsze o ludziach pragnących wolności. Jego filmy są o miłości do sztuki i procesie kreacji. Widać to od początku jego kariery, i to też w produkcjach, które zrealizował we współpracy ze studiami filmowymi - podkreśliła w Dwójce Ula Śniegowska, opowiadając o twórczości Jima Jarmuscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Westworld". Bunt maszyn na Dzikim Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 19:44
Zainspirowani głośnym serialem porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą" o etycznej stronie rozwoju sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia Hepnarovej. "W Czechach tkwi to do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 19:00
- Postać Olgi Hepnarovej, i związana z nią tragiczna historia, jest bardzo silnie zakorzeniona w świadomości czeskiej - mówił w Dwójce Petr Kazda, jeden z reżyserów filmu "Ja. Olga Hepnarová".
rozwiń zwiń