X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hildegarda z Bingen. W piekle nie ma muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 16:00
Wyszukiwarki internetowe łączą średniowieczną świętą przede wszystkim z orkiszem. Ale Hildegarda o wiele więcej niż dla medycyny i dietetyki uczyniła dla teologii, filozofii oraz muzyki.
Audio
  • Rozmowa o muzycznym dorobku Hildegardy z Bingen (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Brązowy posąg św. Hildegardy z Bingen przed opactwem jej imienia w Rdesheim-Eibingen. Słynna średniowieczna mistyczka inspiruje dziś nie tylko ludzi wiary
Brązowy posąg św. Hildegardy z Bingen przed opactwem jej imienia w Rüdesheim-Eibingen. Słynna średniowieczna mistyczka inspiruje dziś nie tylko ludzi wiaryFoto: ARNE DEDERT/PAP/DPA

- Łatwiej jest wymienić dyscypliny, którymi Hildegarda z Bingen się nie zajmowała - żartował teolog ks. dr Wiesław Hudek. - Poza praktyką lekarską poświęcała się teologii, kosmologii, filozofii oraz muzyce - wyjaśnił. Te różnorodne zainteresowania silnie się przy tym przenikały: jej kompozycje miały charakter teologiczny, a wiele wskazuje na to, że Hildegarda wykorzystywała ją także w leczeniu.

Cóż, chyba nic w tym dziwnego, skoro napisane przez nią melodie niemal dosłownie sięgały nieba...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi Kamil Radomski

Gość: dr hab. Susi Ferfoglia, ks. dr Wiesław Hudek (organizatorzy rekolekcji muzycznych w klasztorze Benedyktynek z Drohiczyna)

Data emisji: 4.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hildegarda udziela ślubu. Herezja w słuchowisku?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:15
- Niezwykle aktualny z punktu widzenia współczesnego odbiorcy jest moment, gdy żarliwa wiara dotyka herezji - mówił Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harmonia duszy i ciała według Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:14
Zdrowe żywienie, ale i odpowiednia postawa życiowa. Idee słynnej średniowiecznej mniszki, kompozytorki i mistyczki są aktualne do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie mistyczki jako pierwsza fala feminizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 00:00
- Te wyjątkowe kobiety przedzierały się na szczyty patriarchalnego świata, poruszając się na granicy herezji, opętania i obłędu - mówiła o fascynacji mistyczkami poetka Joanna Mueller.
rozwiń zwiń