Leżajsk. Wspólne miejsce żydów i katolików

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:40
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy miasto z dwoma ośrodkami kultu religijnego - Bazyliką Zwiastowania NMP i grobem cadyka Elimelecha.
Audio
  • Leżajsk. Wspólne miejsce żydów i katolików (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów w Leżajsku
Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów w LeżajskuFoto: Shutterstock.com

O bazylice, gdzie znajduje się cudowny obraz, do którego pielgrzymują katolicy, jej historii i zabytkach opowiadał ojciec dr Efrem Obruśnik, dyrektor Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, zaś o cadyku Elimelechu i spotkaniach przy jego grobie, w których w rocznicę jego śmierci biorą udział chasydzi z całego świata, mówiła Anna Ordyczyńska.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz

Czytaj także

Żydzi, Polacy i Kozacy. Otwarta rana Humania

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:00
- Humań to miejsce, gdzie w 1768 roku Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków. To się tam czuje. Kozacy i inni mieszkańcy miasta zbudowali pomnik przywódców rzezi, uważanej przez Ukraińców za powstanie narodowe - mówił Krzysztof Kopczyński, współautor książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 18:30
– Cesarz Ferdynand III zezwolił na wybudowanie świątyni z materiałów nietrwałych - gliny, słomy, piasku i drewna - by przetrwała nie więcej niż 30-40 lat. Teraz biedny cesarz przewraca się w grobie – mówił biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moshe Kupferman. Z Jarosławia do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
- Niewiele osób o tym pamięta, ale przed II wojna światową 1/3 mieszkańców Jarosławia stanowili Żydzi. Wśród nich był też znany na całym świecie malarz Moshe Kupferman – powiedział Piotr Stasiowski, jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.
rozwiń zwiń