Postać nietuzinkowa. Adam Hanuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 10:32
Sześćdziesiąt lat twórczej aktywności na scenie jako aktor, reżyser i dyrektor teatru. Adam Hanuszkiewicz był uwielbiany przez publiczność, jednak zdania krytyków w ocenie spektakli i dyrekcji były zdecydowanie podzielone.
Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny.
Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Adam Hanuszkiewicz jako reżyser i dyrektor - w roku setnej rocznicy urodzin i w trzynaście lat po śmierci - był tematem namysłu badaczy podczas konferencji naukowej zorganizowanej we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Z perspektywy czasu i zmian w teatrze uczestnicy konferencji - reprezentujący kilka pokoleń - zadawali pytanie, na ile i jak Hanuszkiewicz był konformistą i idealistą, barbarzyńcą i nowatorem.

***

Na audycję Kwadrans bez muzyki we wtorek (10.12) w o godz. 11.00 zaprosiła Dorota Kołodziejczyk.

Czytaj także

30 lat Muzeum Manggha. Krystyna Zachwatowicz: to pomnik dla Feliksa Jasieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:00
Wszystko zaczęło się od wizyty Andrzeja Wajdy na wystawie prac z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Dziewiętnastoletni artysta zachwycił się wtedy sztuką japońską zgromadzoną przez wybitnego kolekcjonera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodzony w Syrii, niepokorny i troskliwy. Święty Mikołaj z mniej znanej strony

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 13:41
- Był niezwykłym pasterzem, człowiekiem absolutnie oddanym ludziom, który wcielił w życie przykazanie miłości. Swoim wiernym dawał to, czego człowiek chyba najbardziej potrzebuje, a więc miłość i troskę. Dlatego postać świętego Mikołaja wyrosła na najbardziej ukochanego świętego, do którego ludzie zwracali się z każdą, nawet najmniejszą prośbą - mówił w Dwójce Vitali Mikhalchuk z Wydziału "Artes Liberales" UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga. Sulamita Ślubowska: tworzymy historię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 14:12
- To wprawdzie wydarzenie o krótkiej historii, bo dopiero dwóch edycji, ale widzimy w tym wielką wartość tworzenia historii dla naszej Akademii. Bardzo się cieszymy, że w Katowicach dzieje się taki ważny konkurs i że dzięki wielu instytucjom miasto i Śląsk stają się takim miejscem, gdzie warto przyjeżdżać - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga.
rozwiń zwiń