Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 17:14
Rozmowy o nowych książkach: "Jarosław Iwaszkiewicz i Ukraina", "Pan tu nie stał", "Konopnicka. Lustra i symptomy".
Audio
  • Jan Gondowicz o swojej książce "Pan tu nie stał"
  • Lena Magnone o swojej książce "Konopnicka. Lustra i symptomy"
  • Robert Papieski o opracowanej przez siebie książce "Jarosław Iwaszkiewicz i Ukraina"
Co słychać w literaturze?
Foto: źr.wikipedia

W "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy o nowych książkach. 

/

Sztuka czytania nie jest rozrywką, ale może być rozrywką... Nie jest ekstazą, ale może być ekstazą. W ostatecznym rozrachunku nic innego jak tylko sztuka czytania utwierdza nas, że każda rzecz może być czymś innym, a nawet swym własnym przeciwieństwem. O takim czytaniu opowiada ta książka. Naszym gościem był Jan Gondowicz - krytyk, eseista i tłumacz, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej książce "Pan tu nie stał".

/

Twórczość Marii Konopnickiej, przez wiele lat oficjalnie lansowana, funkcjonuje dziś często jako synonim anachronizmu i prowincjonalności. Lena Magnone kwestionuje ten obraz, sięgając do rzadziej bądź wcale nieprzywoływanych utworów oraz niepasujących do schematu momentów jej biografii. Konopnicka wyczytana między innymi z niepublikowanych dotąd listów do córek ma niewiele wspólnego z narzuconą jej rolą narodowej wieszczki, a najważniejszym tematem jej dzieła okazuje się poszukiwanie języka dla kobiecego doświadczenia. Celem książki jest przekazanie tłumionego przez ponad sto lat głosu Konopnickiej. Odzyskanie jej dla współczesności. O książce "Konopnicka. Lustra i symptomy" rozmawialiśmy z autorką - Leną Magnone.

Naszym gościem był także Robert Papieski, który opowiadał o opracowanej przez siebie książce "Jarosław Iwaszkiewicz i Ukraina".

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska. 

 

Czytaj także

Zapiski z niedobrego wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2007 12:58
Pierwszy tom „Dzienników” Iwaszkiewicza nie przynosi wyjaśnienia postaw pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniana i niedoceniona intelektualistka

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 07:40
Nie traktujmy Marii Konopnickiej jako zapracowanej kury domowej, która zostawiła po sobie tylko teksty literackie – mówi dr Iwona Węgrzyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naga prawda o profesorach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 09:00
Należą do tych krytyków literackich, o jakich dzisiaj trudno, będących trwalszymi autorytetami niż krytycy piszący recenzje dla czasopism.
rozwiń zwiń