Światowa kultura w zabytkowym garażu. Powstaje MCK Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:00
- Przyjemnością będzie samo przebywanie w tym budynku. Nie ma takiej drugiej przestrzeni w Warszawie, a być może nawet w Polsce - mówi Piotr Gruszczyński o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.
Audio
  • Rozmowa o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr (Poranek Dwójki)
Wizualizacja Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr, które powstaje na warszawskim Mokotowie
Wizualizacja Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr, które powstaje na warszawskim Mokotowie Foto: FAMA Agencja Reklamowa/inf. prasowa budujemy.nowyteatr.org/

Zbudowana w latach 20. XX wieku hala garażowa należała do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania. W 2014 roku zapadła decyzja o jej przeznaczeniu, wraz z dwoma innymi budynkami i terenem zewnętrznym, na siedzibę Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr.

Czytaj także >>>
Warlikowski 1200.jpg
Krzysztof Warlikowski i "Francuzi"

Planowana na tegoroczny październik inauguracja działalności placówki opóźni się o pół roku. - Pośpiech jest złym doradcą. Wymagania konserwatorskie mają swoje prawa - wyjaśnia zmianę Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy. 

Piotr Gruszczyński, dramaturg związany z Nowym Teatrem, dodaje, że działalność Centrum zgodna będzie z jego nazwą. - Zaproponujemy nie tylko działania teatralne, ale też muzyczne, filmowe, edukacyjne i z przestrzeni sztuk wizualnych. Ogrodzony dotąd plac będzie otwarty i dostępny. Sądzę, że to utworzy miejsce na Mokotowie, które ożyje - zapowiada i zdradza szczegóły dotyczące budowy i wyposażenia placówki, tłumacząc, w jaki sposób MCK Nowy Teatr przerośnie nawet studia filmowe. 

Tomasz Thun-Janowski odpowiedział także na zarzuty wobec miasta o brak konsultacji w sprawie włączenia Muzeum Karykatury w strukturę Muzeum Warszawy.

***

Przygotował: Paweł Siwek

Goście: Piotr Gruszczyński (dramaturg związany z Nowym Teatrem), Tomasz Thun-Janowski (dyrektor Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy) 

Data emisji: 2.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

asz/mc

Czytaj także

Na Pradze ludzie zaczęli przekraczać bramy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 16:00
- Chodzi o to, abyśmy przestali omijać brzydkie, odpychające bramy i odkryli, że po drugiej stronie są tacy sami ludzie jak my - wyjaśniała Maria Dąbrowska, jedna z organizatorek akcji "Czytanie w bramie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźba czy szansa? Burza wokół Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:00
– Działalność Muzeum Karykatury obejmuje znacznie większy obszar niż Muzeum Warszawy – mówiła Bogna Świątkowska o planach połączenia tych dwóch placówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiemy, kto dokonał zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 20:00
- Edukować, edukować, jeszcze raz edukować - określił misję Muzeum Katyńskiego w Warszawie w dniu otwarcia nowej siedziby jego kierownik Sławomir Frątczak.
rozwiń zwiń