Czy wiemy, kto dokonał zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 20:00
- Edukować, edukować, jeszcze raz edukować - określił misję Muzeum Katyńskiego w Warszawie w dniu otwarcia nowej siedziby jego kierownik Sławomir Frątczak.
Audio
  • Rozmowa z okazji otwarcia nowej siedziby Muzeum Katyńskiego w Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Brama Straceń w warszawskiej Cytadeli, w której budynkach mieści się nowa siedziba Muzeum Katyńskiego
Brama Straceń w warszawskiej Cytadeli, w której budynkach mieści się nowa siedziba Muzeum KatyńskiegoFoto: Ziqzaq kreacje/wikimedia/cc

- Dziewięć lat temu "Rzeczpospolita" przeprowadziła sondę wśród młodzieży. Okazało się, zaledwie 10% jej uczestników wiedziało, że zbrodni katyńskiej dokonali sowieci - przypomniał gość Dwójki.

A jeśli edukować, to w jaki sposób? - Nie można się licytować na liczbę ofiar i ilość cierpienia. To muszą być historie konkretnych osób. Jeden ocalały list albo fotografia - zaznaczyła Izabella Sariusz-Skąpska.

A czy zbrodnię katyńską można porównywać do powstania warszawskiego oraz innego, o wiele świeższego wydarzenia w historii Polski?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Izabella Sariusz-Skąpska (prezes Federacji Rodzin Katyńskich), Sławomir Frątczak (kierownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie), Rafał Rogulski (dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność)

Data emisji: 17.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ag

Czytaj także

Katyń to nie jest tylko sowieckie kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:58
- Kiedy dotarłam do tego dokumentu, myślałam, że to halucynacja - mówiła podczas specjalnej konferencji badaczka Krystyna Piórkowska, która w archiwum USA natrafiła na zeznanie amerykańskiego żołnierza potwierdzające sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech czerwonoarmiści idą spać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 18:00
– Bezrefleksyjnie mówi się: "wyzwolenie". Owszem, Armia Czerwona wyzwoliła nas od niemieckiej okupacji. Lecz było to przecież instalowanie nowego ustroju na radzieckich czołgach - mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler w rozmowie o warszawskim Pomniku Braterstwa Broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fryzjer Stalina", czyli jak poderżnąć gardło potworowi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 07:30
Pierwowzorem bohatera powieści Paula M. Levitta jest Karl Pauker, szef osobistej ochrony Stalina i przez jakiś czas jego fryzjer. Posłuchaj historii osobistego golibrody dyktatora (czyta Piotr Głowacki).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sowieci odpowiadają za wybuch wojny na równi z Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 19:30
– Stalin szyderczo mówił, że niepodległe państwa między Rosją a Niemcami to przepierzenie, którego należy się pozbyć – mówił w Dwójce Piotr Szubarczyk, historyk z gdańskiego IPN, autor książki "Czerwona Apokalipsa. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę i jej konsekwencje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin mordował Polaków jeszcze przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 15:00
– W latach 1937-1938 zabito dziesięć razy więcej Polaków, niż rozstrzelano w Katyniu – mówił prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawcy i ofiary. Jak Europa pamięta II wojnę światową?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:00
Sympozjum "Pamięć Europy" co roku prowokuje dyskusję setek przedstawicieli instytucji zajmujących się historią XX w. Tym razem rozmawiano o pamięci II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mussolini jako niedoszły imperator

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 18:00
- Chciał odbudować rzymskie imperium, całe Morze Śródziemne miało do niego należeć – mówił o wizji Mussoliniego podbicia południowej Europy prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterech śpiących". Od niechęci do sentymentu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 10:30
– Mówiono, że ten pomnik to hańba, ale w ankietach warszawiacy chcieli jego powrotu na miejsce – mówiła Aleksandra Jakubczak, reżyserka spektaklu "Czterech śpiących".
rozwiń zwiń