"Dzikie róże". Samotność kobiety w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:00
– Zaraz potem, gdy przestała być nastolatką, stała się mamą. Od razu wpadła w kliszę rodziny – mówiła Anna Jadowska o bohaterce swojego najnowszego filmu.
Audio
  • "Dzikie róże". Samotność kobiety w rodzinie (Poranek Dwójki)

"Dzikie róże" opowiadają o romansie młodej kobiety i nastolatka, za który ta pierwsza musi zapłacić wysoką cenę. Wszystko dzieje się na prowincji, poza - jak zauważyła reżyser - "dużymi miastami, które są wyspą innych zwyczajów, a ludzie mają pracę i tworzy się klasa średnia".

– W rzeczywistości Polska zmaga się z podstawowymi problemami. Opisuję macierzyństwo w sytuacji, gdy nie ma męża, nie ma pieniędzy i nie ma perspektywy na rozwiązanie problemów – powiedziała Anna Jadowska. – Stąd tak ogromna samotność mojej bohaterki. Zaraz potem, gdy przestała być nastolatką, stała się mamą. Nie miała okresu przejściowego, nie mogła siebie sprawdzić i poznać, zintegrować własnej osobowości. Od razu wpadła w kliszę rodziny, gdzie kobieta odkłada swoje potrzeby i egzystencjalne problemy, by służyć innym – dodała.

Reżyser opowiadała m.in. o tym, że od początku główna rola w filmie przeznaczona była dla Marty Nieradkiewicz, a także wspominała swoje poprzednie dzieła filmowe, które, choć niezbyt wesołe, wzbudzały niekiedy w oglądających je kobietach bardzo silne pozytywne uczucia.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Jadowska (reżyser filmowa)

Data emisji: 20.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc

Czytaj także

Anna Jadowska: w "Dzikich różach" mierzę się z niepokojami matek

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:40
- Od zawsze nosiłam się z zamiarem, żeby dzikie róże, które są na prywatnej mapie mojego dzieciństwa, włożyć do jakiejś historii. Zaczęłam więc pisać scenariusz, którego akcja dzieje się we wsi z moich młodzieńczych lat - o swoim najnowszym filmie "Dzikie róże" opowiada reżyserka Anna Jadowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie róże". Dramatyczne poszukiwanie samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:00
- Ewa, główna bohaterka tego filmu, zmaga się z pytaniami, kim chce być i jak chce żyć - opowiadała o "Dzikich różach" Anny Jadowskiej aktorka Marta Nieradkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Jadowska: interesują mnie rzeczy, które najbardziej bolą

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:42
- Chciałabym zrobić film o surferach w jakimś pięknym kraju, natomiast ciągnie mnie do czegoś zupełnie innego. Muszę mieć emocjonalny stosunek do tego, co robię - wyjaśniała reżyserka filmu "Dzikie róże" Anna Jadowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eter". Zanussi kręci nowego "Fausta"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 09:00
– Mój bohater jest lekarzem w twierdzy, takiej jak Przemyśl. Prowadzi badania na ludziach. To człowiek, który pomylił religię z nauką – mówił Krzysztof Zanussi na planie produkcji "Eter".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunia". To film robiony w ciszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 18:30
- Zanim zaczęłam filmować moich bohaterów, spędziłam z nimi ponad rok. W kinie dokumentalnym to podstawa zaufania – powiedziała Anna Zamecka, laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za film dokumentalny "Komunia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby zrobić prawdziwy i dobry film musiałem kłamać"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 13:00
- Na filmowy debiut nie chciałem wybierać jakichś głupot. Chciałem widza traktować poważnie, zrobić coś ważnego. I żeby to osiągnąć musiałem łgać i oszukiwać, bo inaczej partia nie dałaby mi nakręcić filmu o akowcu ściganym przez UB - mówił w Dwójce Waldemar Krzystek.
rozwiń zwiń