Polskie Radio
Section05
Andrzej Andrzejewski

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Wojenna trauma. Wystarczy tylko jeden dzień wojny

W Polsce są już bezpieczne, mimo to wciąż bardzo nerwowo reagują na dźwięk np. karetki pogotowia czy przelatującego samolotu. Trauma wojenna sprawia, że osoby, które jej doświadczyły, kulą się, „zastygają” z przerażenia albo np. w panice szukają ukrycia. Jak sobie z tym radzić? Jak pomóc tym, których przyjęliśmy pod dach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie stres Andrzej Andrzejewski Witold Lazar Trójka

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fotowoltaika panele słoneczne odnawialne źródła energii KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski Mateusz Drozda