Franciszek Pieczka. "Radio było jego miłością"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 12:05
- Radio dało panu Franciszkowi szansę, że do ostatnich dni mógł pracować, korzystać ze swego wspaniałego głosu i nas nim uszczęśliwiać - mówiła w "Poranku Dwójki" Magda Jaros, autorka książki "Ty pieronie!" o Franciszku Pieczce. Znakomity aktor zmarł 23 września w wieku 94 lat.
Franciszek Pieczka zagrał 500 ról filmowych i teatralnych
Franciszek Pieczka zagrał 500 ról filmowych i teatralnychFoto: Piotr Nowak/PAP

Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Książka "Ty pieronie!" Magdy Jaros to najnowsza biografia Franciszka Pieczki, która stała się próbą uchwycenia jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością. Do bliskiego kręgu dopuszczał tylko garstkę osób. Rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.

​Jaki był Franciszek Pieczka, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych? 

Artysta głodu

Wychowany w górniczej rodzinie dokonał oryginalnego w swoim środowisku wyboru drogi zawodowej. - Wydaje mi się, że urodził się z ogromnym talentem i znacznie wcześniej niż sobie to wyobraził, wiedział, że będzie aktorem - opowiadała Magda Jaros. 

Rodzina nie była jednak zachwycona. Ojciec był górnikiem, kościelnym w Godowie, a także powstańcem śląskim. - Dla taty aktorzy to byli artyści głodu - podkreśliła biografka. - Wybór aktorstwa to było przeciwstawienie, czy postawienie na swoim. Przeciwstawienie się tradycji śląskiej rodziny, wychowaniu. Bycie aktorem było bardzo niemęskie (...).

Dobra intuicja

Jako początkujący aktor w Jeleniej Górze Franciszek Pieczka dostał list z propozycją pracy w Teatrze Polskim. Dla młodego chłopaka wydaje się to znaczącym wyróżnieniem. - Intuicja czy może skromność podpowiedziała mu, żeby nie iść tą drogą. Potem tłumaczył, że gdyby poszedł do Teatru Polskiego jako mało doświadczony aktor, to pewnie przez wiele lat nosiłby halabardę i grał drugie role - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Czytaj także:

Przeniósł się jednak do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, wówczas awangardowego. - Zagrał tam ogromną liczbę wielkich ról i stał się tym, kim potem był przez lata, czyli wspaniałym, wybitnym, zawsze perfekcyjnie przygotowanym aktorem teatralnym oraz kinowym - zaznaczyła Magda Jaros.


Posłuchaj
14:55 Poranek Dwójki Pieczka 14 listopad 2022 09_35_28.mp3 Magda Jaros o książce "Ty pieronie!" o Franciszku Pieczce (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magda Jaros (autorka książki "Ty pieronie!" o Franciszku Pieczce)

Data emisji: 14.11.2022

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Nie żyje Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:55
W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, filmowych i radiowych.  Od ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Informację o śmierci aktora podała rodzina. Będziemy go wspominać w specjalnej audycji na antenie Dwójki w sobotę 24 września po godz. 15.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia droga Franciszka Pieczki. "Jest mi serdecznie żal, to boli"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 17:31
W Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy odbyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki. W ostatniej drodze wielkiego aktora uczestniczyli: rodzina, przyjaciele aktorzy, a także wielbiciele jego talentu. - Żal po prostu serdeczny. Choć wiemy, że wszyscy gdzieś kiedyś musimy zniknąć, to boli - mówił Włodzimierz Press.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 18:15
- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
rozwiń zwiń