Żywa szopka w Krakowie. Franciszkanie przybliżają tajemnicę Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 11:55
Tłumy odwiedzają żywą szopkę zbudowaną przez krakowskich franciszkanów. Od wigilijnego wieczoru na placu między Pałacem Arcybiskupów Krakowskich a Bazyliką Franciszkanów trwają jasełka i koncerty kolęd. - Chcemy ludziom i sobie uświadamiać to ciągle na nowo, że jesteśmy jeden dla drugiego, a nie jeden przeciwko drugiemu - mówił w Dwójce o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.
Tradycja żywej szopki w Krakowie liczy sobie ponad 30 lat
Tradycja żywej szopki w Krakowie liczy sobie ponad 30 latFoto: Piotr Guzik/Forum
  • 800 lat temu, 24 grudnia 1223 roku, św. Franciszek z Asyżu w grocie we włoskim mieście Greccio przygotował pierwszą żywą szopkę.
  • W Krakowie żywą szopkę od ponad 30 lat organizuje zakon franciszkanów.
  • W stajence na placu między Pałacem Arcybiskupów Krakowskich a Bazyliką Franciszkanów oglądać można świętą rodzinę oraz zwierzęta użyczone przez zoo w Krakowie.

Tradycja żywej szopki w Krakowie liczy sobie ponad 30 lat, ale idea jest dużo starsza – właśnie mija 800 lat od stworzenia pierwszej żywe szopki przez św. Franciszka z Asyżu we włoskim mieście Greccio.

Żywa szopka jako symbol

- Zwierzęta żyły w tamtych czasach razem z ludźmi, bo trzeba się było z czegoś utrzymać. Jezus przychodzi więc do tych ludzi, gdzie są te zwierzęta, gdzie może nie jest za czysto, gdzie mieszkańcy mają swoje problemy i radości. W te wszystkie miejsca przychodzi Jezus i chce to przemieniać, chce wnosić tam życie i radość - tłumaczy brat Szymon Greszta, franciszkanin.

Hej kolęda, kolęda!

W tym roku w zagrodzie przygotowanej przez krakowskich franciszkanów obok świętej rodziny stanęły lamy, osioł, kucyk i kozy.

- Jak pamiętamy, św. Franciszek wszystkie stworzenia nazywał swoimi braćmi i siostrami, bo mamy tego samego ojca. W naszej szopce mamy kucyka, dwie kózki, dwie lamy i osła. Przede wszystkim jednak gromadzi nas tu nowo narodzony Jezus Chrystus, dlatego najważniejsze jest wspólne kolędowanie z zaproszonymi zespołami i gwiazdami - podkreślał o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.

Posłuchaj
04:03 Poranek Dwójki szopka 26.12.2024.mp3 Żywa szopka w Krakowie (Poranek Dwójki)

Jasełka i koncerty w żywej szopce w Krakowie potrwają do końca wtorku (26.12).

***

Data emisji: 26.12.2023

Godzina emisji: 9.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:45
Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dobrze znamy polskie kolędy?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 07:40
Kolędowanie jest jedną ze świątecznych tradycji. Prawie wszyscy śpiewamy kolędy przy wigilijnym stole, ale okazuje się, że wielu zna tylko ich pierwsze zwrotki. 
rozwiń zwiń