Fotoalbumy 1850–1950 w Muzeum Warszawy. Kuratorka wystawy: coś, co nieczęsto jest pokazywane

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 11:52
- Mamy bardzo dużo zdjęć i albumów, które dotyczą Warszawy - samego miasta, ludzi, mieszkańców, ale nie tylko - mówiła w Dwójce Ewa Nowak-Mitura, współkuratorka wystawy "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.
Montaż albumów na wystawę Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 18501950 w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy
Montaż albumów na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Centrum Fotografii Muzeum WarszawyFoto: Tomasz Kaczor/Muzeum Warszawy
  • Muzeum Warszawy posiada wyjątkową kolekcję polskich albumów fotograficznych. Najstarsze z nich sięgają początków warszawskiej fotografii.
  • Otwarta 29 lutego wystawa pokazuje przemiany albumów fotograficznych, utrwalanie i przemijanie obowiązujących je konwencji oraz to, jak splecione są z historią fotografii.
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Ewa Nowak-Mitura, historyczka fotografii i współkuratorka wystawy "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950".

Prezentowana w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy wystawa "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" powstała na bazie kolekcji własnej tej instytucji.

Albumy fotograficzne - rzadko oglądane obiekty muzealne

- To jest przeogromna, piękna kolekcja, którą muzeum gromadziło już od lat. Postanowiliśmy pokazać albumy fotograficzne jako bardzo wyjątkowe obiekty, które są zwykle bardzo trudne do eksponowania na wystawach i często się ich nie pokazuje - podkreślała Ewa Nowak-Mitura z zespołu kuratorskiego.

Zwiedzający zobaczą m.in. pierwszy fotograficzny album widoków Warszawy autorstwa Karola Beyera z 1859 roku. - Pokazujemy zarówno oryginał albumu otwarty na kartach, ale został on też pięknie zdigitalizowany, dzięki czemu można jednocześnie obejrzeć wszystkie karty. W tej projekcji chodzi o to, żeby móc się zanurzyć w tę historię rodzinną, różne powiązania między warszawskimi rodzinami, które wyniknęły poprzez mariaże itd. - tłumaczyła historyczka fotografii.

Z życia Warszawy i jej mieszkańców

Wystawa "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" pokazuje przemiany albumów fotograficznych, utrwalanie i przemijanie obowiązujących je konwencji oraz to, jak splecione są z historią fotografii. Prezentuje role, jakie albumy odgrywały w społecznościach, rodzinach czy instytucjach.

Posłuchaj
12:51 Poranek Dwójki nowak mitura 29.02.2024.mp3 Ewa Nowak-Mitura o wystawie "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy (Poranek Dwójki) 

Ze zdjęć, które znajdują się w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, można odczytywać historie stołecznych rodzin, a także dawnych szkół żeńskich czy nawet środowiska cyklistów. Prace takich autorów jak Zofia Chomętowska czy Sylwester Braun prezentowane są w nieoczywistych kontekstach. Wśród licznych eksponatów znajduje się m.in. album ze słynną dokumentacją fotograficzną budowy mostu Kierbedzia.

Ewa Nowak-Mitura w studiu Dwójki Ewa Nowak-Mitura w studiu Dwójki

Ekspozycja będzie czynna do 26 maja br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Nowak-Mitura (historyczka fotografii, Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, współkuratorka wystawy "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950")

Data emisji: 28.02.2024

Godz. emisji: 9.35

pg/mo

wmkor

Czytaj także

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 10:00
- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Milach o wystawie "Ukraine. Stories of Resistance": życie na poboczach konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 18:20
24 lutego 2024 roku miną dwa lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W Instytucie Fotografii Fort, na wystawie "Ukraine. Stories of Resistance", prezentowane są świadectwa tego konfliktu - od obrazów różnych form oporu po oddolne ruchy społeczne w Ukrainie i poza jej granicami.  
rozwiń zwiń