"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert z udziałem Olgi Pasiecznik i Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 11:15
– Ten koncert to ziarenko piasku, może niewidoczne, ale to bardzo ważny głos. Nie jesteśmy pasywni, "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to akcja, która ma zebrać środki dla ludzi w niezwykle trudnej sytuacji – mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, współorganizatora niedzielnego koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy.
Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum KulturyFoto: Radoslaw Nawrocki/Forum

Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie – barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję – dołącza Polskie Radio, które wraz z NCK zaprasza na charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. 

– Jesteśmy całym sercem po stronie ofiar rosyjskiej agresji. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy, którzy tracą bliskich, pracę, domy, dorobek całego życia, poczucie bezpieczeństwa. Trudno opisać słowami tragedię tej wojny. W Polsce bardzo dobrze pamiętamy traumatyczne doświadczenia wojny i okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dziś dołączamy do wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków, którzy z niezwykłym poświęceniem pomagają Ukraińcom. Dokładamy naszą drobną cegiełkę – symfoniczny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu znakomitych artystów, zorganizowany w szczytnym celu wsparcia potrzebujących. Serdecznie zapraszam do zakupu biletów-cegiełek – zachęcał prof. Rafał Wiśniewski, szef Narodowego Centrum Kultury.

Olga Pasiecznik i Agata Zubel w ukraińskim repertuarze

Podczas koncertu wystąpią: dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia śpiewaczka pochodzenia ukraińskiego Olga Pasiecznik oraz kompozytorka Agata Zubel. - Obie artystki zdecydowały, że honoraria przekażą na pomoc - podkreślił dyrektor NCK.

Zobacz także:

Olga Pasiecznik zaśpiewa "Skargę cienia" do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, a Agata Zubel wykona "Hymn samotności" do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymko.

KONCERT "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" - zobacz szczegóły >>>

Każde wsparcie ma znaczenie

Wydarzeniu będą towarzyszyły zbiórki, ale uczestnictwo – niekoniecznie fizyczne – ma także znaczenie. Streaming wideo będzie dostępny na portalu Programu 2 Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych i kanale YouTube stacji, także w innych mediach. - Bilet ma charakter symboliczny, niekoniecznie trzeba być na sali, żeby pomóc - tłumaczył nasz gość. - Wszyscy staramy się szukać rozwiązań i wspomóc Ukraińców.


Posłuchaj
13:48 Poranek Dwójki koncert 17 marzec 2022 08_35_27.mp3 Zaproszenie na koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" (Poranek Dwójki)

Zobacz zaproszenie na koncert:

Ukraiński świat Marii Prymaczenko 24h/7

Równolegle na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zobaczyć można fotografie prac znanej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko. Są one eksponowane na plenerowej wystawie Narodowego Centrum Kultury przed galerią Kordegarda w Warszawie, vis a vis Pałacu Prezydenckiego. - To prace przejmujące. Zdjęcia obrazów, które były w muzeum kijowskim, a obecnie pracownicy muzeum starają się zabezpieczyć te dzieła - mówił Rafał Wiśniewski. - Zwracamy uwagę, że prace Marii Prymaczenko były także w innym muzeum, które w pierwszych dniach wojny zostało zbombardowane.

- Chcemy w kategoriach symbolicznych pokazać, że kultury, sztuki, obiektów artystycznych nie da się po prostu wygumkować. Bardzo istotne jest, by pokazywać, jak ważna jest kultura ukraińska - zaznaczył szef NCK.

Fotografie prac znanej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko są eksponowane na plenerowej wystawie Narodowego Centrum Kultury przed galerią Kordegarda w Warszawie, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. Fotografie prac znanej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko są eksponowane na plenerowej wystawie Narodowego Centrum Kultury przed galerią Kordegarda w Warszawie, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego.

Na koncert "Solidarni z Ukrainą" zapraszamy w niedzielę (20.03) od godz. 19.00 - transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także YouTubieFacebooku Dwójki oraz na polskieradio.pl i dwojka.polskieradio.pl

Bilety do kupienia na stronie polskieradio.bilety24.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na konto Caritasu. W trakcie wydarzenia wolontariusze Caritasu będą także zbierać datki do puszek.

Akcję można również wspomóc, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. Zbiórka trwa do 27 marca. Przed koncertem i w trakcie koncertu wolontariusze będą zbierać datki do puszek.

Organizatorami koncertu są: Narodowe Centrum Kultury i Program 2 Polskiego Radia. Partnerami: TVP Kultura i Caritas Polska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Lubow Jakymczuk: każdy z nas chce wrócić do Ukrainy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 19:46
- Wszystkich, którzy uciekają teraz z Ukrainy, łączy chęć powrotu. Mimo że jest nam dobrze w Polsce, w Europie, każdy z nas chce wrócić - mówiła ukraińska poetka Lubow Jakymczuk podczas spotkania w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Rewakowicz: twórzmy mosty polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:00
- Wyspecjalizowałem się w budowaniu mostów polsko-ukraińskich. Widząc rolę festiwalu "Warszawska Jesień" we wzmacnianiu rangi polskiej muzyki na świecie, chciałem zainspirować ukraińskich kolegów do podobnych działań - mówił na antenie Dwójki Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń