"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 10:00
Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie – barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję – dołącza Polskie Radio, które wraz z Narodowym Centrum Kultury zaprasza na charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Wystąpią Olga Pasiecznik i Agata Zubel wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Transmisja 20 marca w radiowej Dwójce, na FB i YT Dwójki, dwojka.polskieradio.pl oraz polskieradio.pl. Początek o 19.00.

ZOBACZ WIDEO


[YouTube: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – na zaproszenie Polskiego Radia i NCK – wystąpią znakomici artyści: Olga Pasiecznik – kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, która od wielu lat mieszka w Polsce; Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Koncert rozpocznie się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy. Program wieczoru otworzy Melodia Myroslava Skoryka. Ponadto Olga Pasiecznik zaśpiewa Skargę cienia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, a Agata Zubel wykona Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymko. Po przerwie zaprezentowana zostanie Symfonia nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

– Powinniśmy teraz śmiało wspierać Ukrainę – każdy, jak tylko może: słowem, modlitwą, konkretnym czynem. Nie bądźmy obojętnimówiła w radiowej Dwójce Olga Pasiecznik. Chociaż artystka od trzydziestu lat mieszka w Polsce, podkreśla, że wciąż czuje się silnie związana z Ukrainą, z której pochodzi. – Krzywda, która dzieje się od ośmiu lat w moim pierwszym kraju, nie daje mi spokojnego dnia. Nauczyliśmy się z tym żyć, chociaż na początku był strach, gorycz i poczucie, że nie możemy nic zrobić. Teraz, jak chyba nigdy, czujemy obok ramię kogoś, kto stoi z nami. Jest w nas wiele obaw i smutku, ale jest też nieprawdopodobna chęć w tej krytycznej sytuacji wstawać i walczyć w obronie swojego kraju – dodaje śpiewaczka.

Jak wesprzeć Ukrainę?

Akcję można wspomóc, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta CARITAS 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. Zbiórka potrwa do 27 marca.

Inną formą pomocy jest kupno biletów na koncert. Są do nabycia na stronie polskieradio.bilety24.pl. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na konto Caritas. W czasie wydarzenia wolontariusze tej organizacji będą również zbierać datki do puszek.  

WYKONAWCY:

Olga Pasiecznik – sopran

Agata Zubel – sopran

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Michał Klauza – dyrygent 

PROGRAM:

Myroslaw Skoryk - Melodia (1982)

Jurij Łaniuk - Skarga ciernia (1991)

tekst Bohdan Ihor Antonycz (solo Olga Pasiecznik)

Ołeksandr Szymko - Hymn samotności (2007)                                                   

na sopran i orkiestrę kameralną do słów Haliny Poświatowskiej (solo Agata Zubel)

Lewko Rewucki - Symfonia nr 2 op. 16 (1927 - pierwsza redakcja)


W przerwie koncertu zapraszamy na rozmowę z solistkami: Agatą Zubel i Olgą Pasiecznik.

Zobacz zapowiedź:

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury i Program 2 Polskiego Radia

Honorowy patronat: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Partnerzy: TVP Kultura i Caritas Polska

***

Na koncert "Solidarni z Ukrainą" zapraszamy w niedzielę (20.03) od godz. 19.00 - transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także YouTubieFacebooku Dwójki oraz na polskieradio.pl i dwojka.polskieradio.pl

Czytaj także

Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:55
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Misja publiczna realizowana przez Polskie Radio". Krzysztof Czabański o wsparciu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 22:41
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Od kilku dni jest on także dostępny w kanałach internetowych publicznego nadawcy. Radiowa Jedynka niemal natychmiast po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Także Polskie Radio dla Zagranicy nadaje swoje audycje w sześciu językach, w tym - po ukraińsku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sygnał Polskiego Radia wciąż dociera do Charkowa. "To dla nas dodatkowy bodziec do działania"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:16
Redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy otrzymała mail od jednego ze słuchaczy z ukraińskiego Charkowa. Mężczyzna przekazał w nim, że do ostrzeliwanego przez Rosjan miasta docierają wiadomości nadawane przez Polskie Radio. - Jesteśmy w szoku, bo wydaje nam się, że Charków jest już zrównany z ziemią, a tutaj odzywa się głos człowieka, który słucha Polskiego Radia - mówi nam redaktor Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń