"Będziemy mieszkać razem". Reżyser: ten serial jest o odwadze do niesienia pomocy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 12:09
- Jest to bardzo ekstremalna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy. Oczywiste jest to, że pojawiają się różne postawy, różne wątpliwości i trudności z tym związane. Natomiast najważniejsze jest to, żeby próbować patrzeć poza te rzeczy, które mogą nas dzielić, i szukać przede wszystkim tego, co nas łączy - mówił w Dwójce Tadeusz Łysiak, współreżyser serialu "Będziemy mieszkać razem".

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

  • Nowy serial TVP "Będziemy mieszkać razem" to poruszająca opowieść o pierwszych dniach i miesiącach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
  • W sześcioodcinkowej produkcji występują m.in. Lena Góra, Oksana Cherkashyna, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Roznerski i Bronisław Wrocławski.
  • Gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, który wspólnie z Anną Maliszewską wyreżyserował serial.

Serial "Będziemy mieszkać razem" to pełna emocji opowieść o losach Polaków i Ukraińców, w pierwszych dniach i miesiącach wojny w Ukrainie. Ukraińców, których z domów w ojczyźnie wypędziła wojna, przyjęli w swoich domach Polacy. 

"Będziemy mieszkać razem" - przypomnieć o tym, co najważniejsze

Jak zauważył reżyser Tadeusz Łysiak, premiera telewizyjnej produkcji nastąpiła w ważnym momencie. - Społeczeństwa Zachodu, ale też my w Polsce, czują się już trochę tą wojną w pewnym sensie zmęczone i przyzwyczajone. Jakkolwiek to źle i strasznie nie brzmi. Myślę, że trzeba przypominać o tym, co jest w tym najważniejsze – że trzeba się wspierać, że trzeba pomagać, że ta pomoc, którą nieśliśmy i niesiemy Ukraińcom powinna być kontynuowana - przekonywał gość Dwójki.

Tadeusz Łysiak: pokazujemy cały wachlarz emocji

Za zaletę nowego serialu uznał on, że przedstawiona w nim historia nie jest czarno-biała. - Są tu też różne odcienie szarości. Pokazani są zarówno ludzie, którzy rzucili się w wir pomocy w sposób natychmiastowy, wręcz bezrefleksyjnie, jak i ci, którzy mieli wątpliwości, którym było trudno zaakceptować obcego w swoim kraju, w swoim mieście, w swoim domu. Jest to szeroki wachlarz emocji, które towarzyszą ludziom, i o tym jest ten serial - tłumaczył Tadeusz Łysiak.

Posłuchaj
19:17 Poranek Dwójki łysiak 27.02.2024.mp3 Reżyser Tadeusz Łysiak o serialu "Będziemy mieszkać razem" (Poranek Dwójki) 

W sześcioodcinkowej produkcji występują m.in. Lena Góra, Oksana Cherkashyna, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Roznerski i Bronisław Wrocławski. Premierowy odcinek serialu "Będziemy mieszkać razem" jest już dostępny na TVP VOD, a od 8 marca zaplanowano jego emisję w TVP1.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tadeusz Łysiak (reżyser filmowy, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej)

Data emisji: 27.02.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor/mgc

Czytaj także

Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 10:00
- Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek - mówił w Dwójce Filip Hillesland, współreżyser filmu "Ludzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Reszka: zawsze chciałem napisać książkę o miłości i chyba się udało

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 20:53
"Stolik z widokiem na Kreml" to, jak zgadza się autor książki Paweł Reszka, historia o utraconej miłości. - Rosja była krajem, który bardzo lubiłem, w którym spędzałem sporo czasu. Moskwa to było trochę moje drugie miasto, bardzo dobrze się tam czułem. A teraz trochę się pozmieniało… - mówił gość radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń