"Armia Andersa to wyjątek w historii ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:00
- Nigdy wcześniej i nigdy później nie pozwolono tak dużej liczbie świadków horroru sowieckich łagrów na wyjechanie z Rosji - opowiadał w Dwójce Norman Davis, który armii generała Andersa poświęcił książkę "Szlak nadziei".
Audio
  • Prof. Norman Davies o książce "Szlak nadziei" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Jedna z dywizji Polskiej Armii w ZSRR, zwanej powszechnie armią Andersa
Jedna z dywizji Polskiej Armii w ZSRR, zwanej powszechnie "armią Andersa"Foto: wikimedia/cc

Historyk zwracał uwagę, że Andersowi udało się nie dopuścić do wprowadzenia systemu sowieckiej kontroli w dowodzonym przez niego wojsku mimo nacisków ze strony NKWD. Przyczyniła się do tego sytuacja na froncie wschodnim, na którym Niemcom udało się podejść aż pod Moskwę, ale też osobista charyzma generała. - Stalin bardzo cenił Andersa. Podarował mu dwa cenne rasowe konie - opowiadał Norman Davies. Gość Hanny Marii Gizy zauważał, że historia formowania się Armii Polskiej na Wschodzie pokazuje, że Rosja sowiecka była paradoskalnie bardzo prawicowa.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość: prof. Norman Davies (historyk)

Data emisji: 26.09.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mc

Czytaj także

Dzieje Armii Andersa to historia zwycięstwa dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 19:00
– Odyseja Armii Andersa jest świetnym tematem nie tylko jako historia wojskowa, ale przede wszystkim jako świadectwo ludzkich wartości – mówił w Dwójce prof. Norman Davies, opowiadając o swoim projekcie "Szlak nadziei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mussolini jako niedoszły imperator

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 18:00
- Chciał odbudować rzymskie imperium, całe Morze Śródziemne miało do niego należeć – mówił o wizji Mussoliniego podbicia południowej Europy prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodni projekt Giedroycia. Partnerstwo, nie ingerencja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:00
- Nie chodziło tylko o to, by być partnersko z sąsiadami, ale żeby wyzbyć się tradycyjnego polskiego paternalizmu - prof. Andrzej Mencwel przypomniał poglądy Jerzego Giedroycia na relacje z wschodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rotmistrz Pilecki. Od zabawy w wojnę do męczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 18:00
- Ważnym elementem wychowania W rodzinie Pileckich była "zabawa w wojnę". A raczej nauka patriotyzmu przez literaturę i malarstwo - podkreślił Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu "Pilecki".
rozwiń zwiń