"Mieszko I był jednym z filarów Rzeszy Niemieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 18:00
- W 963 roku pomiędzy Cesarstwem a Mieszkiem była wielka zbieżność interesów - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
Audio
  • Jak postrzegano Mieszka I w Europie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Przetworzony rysunek autorstwa Jana Matejki wyobrażający Mieszka I. Prawdopodobnie nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wyglądem pierwszego władcy Polski
Przetworzony rysunek autorstwa Jana Matejki wyobrażający Mieszka I. Prawdopodobnie nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wyglądem pierwszego władcy PolskiFoto: Polona/domena publiczna

- Mieszko skorzystał na miażdżeniu Słowian przez rodzące się Cesarstwo Niemieckie. Między państwem Polan, a Niemcami było wiele dobra do podziału - dopowiadał drugi z gości "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Jacek Banaszkiewicz.

Obaj historycy podkreślali, że na stosunki Mieszka z władcami niemieckimi patrzy się często przez pryzmat II wojny światowej. Tymczasem polski władca należał do wielkiej rodziny cesarskiej. Nasi goście tłumaczyli, na czym polegał genialny zmysł polityczny Mieszka I, a także, dlaczego nigdy nie został świętym, jak wielu innych władców z jego czasów.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jacek Banaszkiewicz i prof. Tomasz Jasiński

Data emisji: 5.03.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/fbi

Czytaj także

Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 22:30
Największa polska wyspa posiada fascynującą historię: u szczytu świetności Wolina, we wczesnym średniowieczu, władali nim przybysze z tajemniczej północy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń