Templariusze, czakram i przeklęta Neja. Legendy sudeckich zamków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 14:35
- Powędrowałem w Sudety w poszukiwaniu interesujących opowieści, które zostały zaklęte w murach tutejszych warowni - opowiadał w Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki "Legendy zamków sudeckich".
Audio
  • Z Bartłomiejem Grzegorzem Salą o legendach zamków sudeckich rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zamek Czocha w Suchej k. Leśnej na Dolnym Śląsku
Zamek Czocha w Suchej k. Leśnej na Dolnym Śląsku Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Zamek Grodziec i Czocha, w Bolkowie czy w Zagórzu Śląskim. Sudeckie zamki wyrosły przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów. Przetaczały się przez nie wojny, napady i grabieże. Niektóre po dramatycznych kolejach losu odzyskały dawną świetność, inne popadły w ruinę. Ale we wszystkich pozostał jeden skarb niezniszczalny: legendy.

- Mamy tu do czynienia z niezwykłą mozaiką wspaniałych rezydencji i posępnych ruin, do których zawsze przypisana jest przynajmniej jakaś jedna opowieść - mówił Bartłomiej Grzegorz Sala.

Jak się okazuje, jeden z tych zamków ma wieżę wybudowaną na planie łzy. Legenda innego miejsca wiąże je z działalnością templariuszy. Ponoć jest też zamek z ukrytym czakramem. Z kolei z Zamkiem na Skale związana jest legenda o okrutnej klątwie, z którą zmagała się nieszczęsna Neja...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (historyk, etnograf, krajoznawca, autor m.in. książki "Legendy zamków sudeckich")

Data emisji: 2.07.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/kd


Czytaj także

Szlachetne zdrowie ratowane metodą Google Glass

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
Na początku dwudziestego wieku przeciętna długość ludzkiego życia wynosiła zaledwie 31 lat. Dzisiaj żyjemy aż o 36 lat dłużej. A to dlatego, że medycyna stawia wciąż nowe wyzwania nauce i technice. O tym rozmawialiśmy na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Tazbir. Historyk, który walczył z mitami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 11:00
W specjalnym wydaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o wybitnym historyku - zmarłym 3 maja tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina Burschów. Ewangelicy z Niemiec wybierają polskość

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 16:23
- Burschowie są dobrym przykładem na to, jak przebiegał proces polonizowania się – podkreślał prof. Karol H. Karski, opowiadając o losach wywodzącej się z Bawarii rodziny, która na początku XIX w. zamieszkała w Kongresówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
- Jeden z sufitów w Casa Milà wyglądał jak gotujący się suflet. Okazało się, że jest on zrobiony ze zmoczonej tektury, która była utwardzana - wspominała prof. Dorota Folga-Januszewska swoje spotkania z architekturą Gaudiego.
rozwiń zwiń