"Krakus" Norwida w radiowej adaptacji

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:00
"Krakus" to mało znany dramat Cypriana Kamila Norwida - jednego z literackich patronów roku 2021. Wysłuchaliśmy go w radiowej adaptacji Dariusza Błaszczyka oraz z muzyczną oprawą autorstwa Bastarda Trio. 
Grzegorz Małecki i Jędrzej Hycnar podczas nagrania słuchowiska Krakus
Grzegorz Małecki i Jędrzej Hycnar podczas nagrania słuchowiska "Krakus"Foto: Wojciech Kusiński/PR2

Cyprian Kamil Norwid "Krakus" - słuchowisko w systemie binauralnym

Adaptacja i reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska,

Muzyka: Bastarda

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Małecki, Jędrzej Hycnar, Joanna Halszka Sokołowska, Mieczysław Litwiński, Wojciech Żołądkowicz i inni.

Krakus 1200.jpg
Tak powstawało słuchowisko "Krakus"

Tekst dramatu "Krakus" pochodzi z wczesnego okresu twórczości autora "Vade-mecum" i jest ironicznym przetworzeniem legendy o Krakusie i smoku wawelskim.

Po śmierci króla Kraka ten przejmie tron, kto zabije smoka. Rakuz, syn zmarłego króla, żądny władzy pozostawia swojego brata Krakusa w górach, bo pierwszy chce dotrzeć do grodu i zabić smoka. Dramat jest psychologicznym studium pożądania władzy w baśniowej otoczce.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 23.05.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Norwid według Braci Quay. "Film powstał z myślą o zagranicznym odbiorcy"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:00
- W Polsce postrzegamy Norwida jako autora trudnego w odbiorze. Okazało się, że Bracia Quay Norwida dobrze znali z "Popiołu i diamentu" Wajdy i byli gotowi ponieść poetę za pomocą swojej animacji dalej w świat - opowiadał w Dwójce Mateusz Adamski z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
rozwiń zwiń