Piotr Oszczanowski: 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu to wyjątkowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 17:00
- Od 1 lutego 2022 roku jesteśmy instytucją państwową, prowadzoną wyłącznie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 13 lipca minie 75 lat od chwili, gdy progi naszego muzeum przekroczyli pierwsi goście - mówił dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we WrocławiuFoto: Shutterstock/Patryk Michalski
  • "Szaleństwo rokoka!" - wystawa z eksponatami m.in. z londyńskiego Tate Modern - czy ekspozycja "Face to Face" - to tylko niektóre z wielu wydarzeń, jakie uświetnią obchody jubileuszu 75-lecia istnienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2023 roku.
  • O tym, jakie niespodzianki będą czekać na zwiedzających w najbliższych miesiącach, a także o działalności muzeum na przestrzeni ostatnich lat oraz o planach na przyszłość opowiedział dr hab. Piotr Oszczanowski - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

22 wystawy - szczególna "Abakanowicz. Totalna"

Gość Dwójki podkreślił, że jest bardzo zadowolony z działalności muzeum w 2022 roku. - To był rok, który nie należał do łatwych, i ta świadomość cały czas nam towarzyszyła. Na przekór wszystkiemu udało się nam osiągnąć wyjątkowo wysoką frekwencję. Muzeum Narodowego we Wrocławiu w zeszłym roku odwiedziło blisko 570 tysięcy gości, wróciliśmy do stanu sprzed pandemii, a przecież trwa wojna w Ukrainie. Oczywiście stało się to dzięki programowi, wystawom, których było aż 22, a szczególny sentyment mamy do ekspozycji "Abakanowicz. Totalna". Ta artystka wciąż budzi ogromne zainteresowanie, a jesteśmy w posiadaniu największej kolekcji jej dzieł na świecie - mówił Piotr Oszczanowski.

Czytaj też:

75 lat muzealnej działalności

13 lipca 1948 roku progi wrocławskiego muzeum przekroczyli pierwsi goście. - Zatem świętujemy wcześniejszy akt powołania z 28 marca 1947 roku, a także rozpoczęcie normalnej działalności muzealnej - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Praca w muzeum to sztafeta pokoleń

Dodał, że ważna jest swego rodzaju sztafeta pokoleń. - To daje o sobie znać zwłaszcza w przypadku muzeum. To byłoby niemożliwe bez dorobku, wysiłku i swoistego formatowania instytucji, a potem jej budowania przez dr Marię Starzewską i Mariusza Hermansdorfera. Przez 30 lat swej pracy stworzył unikalną kolekcję polskiej sztuki współczesnej - podkreślił Piotr Oszczanowski.

Posłuchaj
13:59 2023_01_02 16_31_57_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Piotr Oszczanowski: 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu to wyjątkowy rok (Wybieram Dwójkę)

 

Gmach zajmowany obecnie przez muzeum, położony malowniczo nad południowym brzegiem Odry, między bulwarem Xawerego Dunikowskiego a placem Powstańców Warszawy, wzniesiono w latach 1883–1886 w stylu neorenesansu północnego. Zaprojektował go Karl Friedrich Endell (1843–1891), architekt pochodzący ze Szczecina, działający głównie w Berlinie.

Pierwotnie w budynku tym mieścił się Zarząd Prowincji Śląskiej, wchodzącej wówczas w skład Cesarstwa Niemieckiego. Po II wojnie światowej, w latach 1946–1947, po odbudowie ze zniszczeń wojennych, gmach przystosowano do potrzeb muzealnych.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr hab. Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 2.01.2023

Godzina emisji: 16.30

mg/mo/kor

Czytaj także

Panorama Racławicka świętuje trzy ważne rocznice

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 08:00
Od wielu lat przyciąga do Wrocławia tłumy zwiedzających. Ma dla Polaków wyjątkowe znaczenie. Jest jednym z najliczniej odwiedzanych obiektów muzealnych w Polsce. A w jej historii zapisały się trzy czerwcowe daty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy do opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 10:15
W jaki sposób obrazy opowiadają historie? Można się o tym przekonać, oglądając wystawę, na której wielkie historie zderzają się z tymi osobistymi. Współczesny komiks pojawia się tuż obok szesnastowiecznej nastawy ołtarzowej. Widzów z pewnością zaskoczy zestawienie obrazów dewocyjnych z tablicami przyrodniczymi. [mat. promocyjne Muzeum]
rozwiń zwiń