Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 17:59
- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
- Podczas tegorocznej edycji kontynuujemy nasze różne zainteresowania - mówił w audycji Wybieram Dwójkę Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus
- Podczas tegorocznej edycji kontynuujemy nasze różne zainteresowania - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus HumanusFoto: Piotr Matusewicz/East News
  • Actus Humanus to największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie.
  • W tym roku wiosenna odsłona wydarzenia rozpocznie się w Gdańsku 27 marca i potrwa do Niedzieli Wielkanocnej (31.03).
  • W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach stolicy Pomorza i w interpretacji mistrzów wykonawstwa zabrzmią arcydzieła okresu średniowiecza, renesansu i baroku.
  • Pierwsza transmisja w radiowej Dwójce już najbliższy czwartek (27.03).

Największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie rozpocznie się 27 marca w Gdańsku. Tak jak w ubiegłych latach koncerty odbywać będą się dwa razy dziennie: po południu i wieczorem.

Actus Humanus - parytety będą zachowane

- Panuje u nas swego rodzaju parytet pomiędzy wykonawcami polskimi a zagranicznymi. Dotyczy to również płci, ponieważ pięć koncertów będzie prowadzonych czy wykonywanych przez panie i tyle samo przez panów. Tak więc bardzo się cieszę, że wszystko wkoło się zmienia, natomiast to się u nas nie zmienia - podkreślał Filip Berkowicz.

W czasie pięciu dni festiwalu, do Niedzieli Wielkanocnej włącznie (31.03), usłyszymy arcydzieła okresu średniowiecza, renesansu i baroku w interpretacji mistrzów wykonawstwa. Utwory rozbrzmiewać będą w najpiękniejszych historycznych przestrzeniach stolicy Pomorza.

Inauguracja festiwalu także na antenie Dwójki

W koncercie inauguracyjnym Vaclav Luks poprowadzi Lamentacje Jeremiaszowe Jana D. Zelenki. - Bardzo mi zależało, żeby wykonać te dwa cykle pozostawione przez wybitnego czeskiego kompozytora, kryjące się pod numerami katalogowymi 53 i 54, na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia: Wielką Środę, Wielki Czwartek i Wielki Piątek - tłumaczył szef artystyczny festiwalu Actus Humanus.


Posłuchaj
12:23 Wybieram Dwójkę berkowicz 26.03.mp3 Rozmowa z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu Actus Humanus (Wybieram Dwójkę) 

Transmisji koncertu zespołu Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa z udziałem śpiewaków Margherity Marii Sali, Krystiana Adama Krzeszowiaka i Tomáša Šelca wysłuchać będzie można w radiowej Dwójce w czwartek (27.03) od godz. 20.00.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus)

Data emisji: 26.03.2024

Godz. emisji: 16.30

pg/DS/wmkor

Czytaj także

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:35
- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 14:42
W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
rozwiń zwiń