X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czemu Philip Roth nie zasługuje na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 13:00
– Tworzył dzieła wysokiej klasy, ale nie wniósł niczego nowego do światowej literatury – mówiła Jolanta Kozak, tłumaczka książek amerykańskiego pisarza.
Audio
  • Jolanta Kozak i Krzysztof Varga o twórczości Philipa Rotha (Inny stan skupienia/Dwójka)
Okazją do rozmowy o pisarzu było polskie wydanie książki Roth wyzwolony. Pisarz i jego książki Claudii Roth Pierpont
Okazją do rozmowy o pisarzu było polskie wydanie książki "Roth wyzwolony. Pisarz i jego książki" Claudii Roth PierpontFoto: PAP/EFE/Miguel Rajmil

Jolanta Kozak zauważyła, że pisarstwo Rotha, choć obfite i pierwszorzędne, nie jest nowatorskie ani w języku, ani w formie. – W konstrukcji powieści i bohaterów jest tradycjonalistą – wyjaśniała, oceniając twórczość pisarza jako "swojską, ale nie swoistą". Dlatego tłumaczka nie uważa, że twórca powinien dostać nagrodę Nobla.

– Myślę, że sam Roth tego nie oczekuje – dodał Krzysztof Varga. Potwierdzają to ironiczne słowa amerykańskiego pisarza, który dwa lata temu mówił, że Akademia Szwedzka doceniłaby go, gdyby "Kompleks Portnoya" nazwał "Orgazmem pod panowaniem drapieżnego kapitalizmu". Nieco inaczej widzi to jednak pewien były sekretarz komisji noblowskiej...

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzenie: Piotr Kofta

Goście: Jolanta Kozak (autorka m.in. przekładów książek Philipa Rotha), Krzysztof Varga (pisarz, felietonista, wielbiciel twórczości Philipa Rotha)

Data emisji: 22.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Simic. Poeta, który pisze na leżąco

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 19:00
– Całe moje życie to bezsenność. Najlepiej mi się myśli, gdy jestem w łóżku – mówił Charles Simic, jeden z gości Festiwalu Miłosza, laureat nagrody Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak czytać wywiady z paskudnymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:18
Kultowy amerykański pisarz David Foster Wallace przyczynił się do zasadniczej zmiany w prozie anglojęzycznej. Ukazała się właśnie jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.
rozwiń zwiń