Skąd pochodzi ten głos? "Więź" o sumieniu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 20:18
- Z jednej strony zastanawiamy się nad społeczną rolą sumienia, z drugiej: wiążemy to pojęcie z kwestiami teologicznymi - opowiadał Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi", o głównym temacie najnowszego numeru kwartalnika.
Audio
  • Skąd pochodzi ten głos? "Więź" o sumieniu (Innymi słowy/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pathdoc/Shutterstock.com

p9532094607.jpg

Jakie jest zatem miejsce sumienia w systemie prawnym? I jak na przestrzeni wieków teologia rozumiała ten "wewnętrzny głos" mówiący, co dobre, a co złe?

Goście audycji rozważali te kwestie, odwołując się do tekstów zgromadzonych we wiosennym numerze kwartalnika "Więź". Przypomniano choćby, że kategorię sumienia wprowadził do chrześcijaństwa św. Paweł - nie było ono jednak "głosem Boga". Na tak rozumianej, "naturalnej" koncepcji sumienia oparł swoje rozważania św. Tomasz. Co istotne, Jan Paweł II wystąpił ze szczególną, bo "radykalnie odmienną od tego, co głoszono wcześniej", wykładnią tego, czym sumienie jest.

***

Tytuł audycji: Innymi słowy

Prowadzą: Barbara Schabowska i Dominik Zdort

Goście: Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny "Więzi") oraz Sebastian Duda (filozof, teolog, publicysta) 

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/ei

Czytaj także

Polak Polakowi wilkiem? "Zależy, kto to mówi"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 07:00
- Zamykamy się we własnych bańkach. Na Facebooku mamy znajomych, którzy podzielają nasze poglądy. To jest naturalny trend do tego, żeby nie narażać się na zderzenie z człowiekiem, który reprezentuje coś innego – powiedział w Dwójce prof. Mikołaj Cześnik z SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile wolności w internecie? Obejrzyj debatę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 15:08
Czy internet to rzeczywiście wolne forum wymiany myśli? Jeśli nie - czy powinien nim być? W audycji "Innymi słowy" dyskutowaliśmy o internetowych paradoksach związanych z potrzebą wolności i kontroli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyje jest miasto? Spotkanie z "Nowym Obywatelem"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 16:51
W tym roku w cyklu "Innymi słowy" przyglądamy się różnym środowiskom, skupionym wokół czasopism. Zaczęliśmy od "Nowego Obywatela".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transhumanizm. Kiedy przestaniemy być ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 19:00
Jak przekonują transhumaniści, wszyscy jesteśmy cyborgami. O tym, do jakich wniosków prowadzi to twierdzenie, rozmawialiśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń