Nelson Freire: granie Chopina w Polsce nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:30
– Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Wspomnienia pianisty Nelsona Freire. (PR, 17.08.2017)
Nelson Freire
Nelson FreireFoto: M. Hennek/archiwum NIFC

Program:  

chije 2017 1200.jpg
Chopin i Jego Europa po raz trzynasty w Warszawie

– Od dziecka kocham muzykę Chopina, ale kluczowy był rok 1957 – wspominał Nelson Freire. – W Rio de Janeiro pojawił się polski pianista Aleksander Sienkiewicz, który postanowił zorganizować w Brazylii pierwszy międzynarodowy konkurs pianistyczny. Miałem wtedy 12 lat. Utwory Chopina wypełniały niemal cały program konkursu. Musiałem grać IV Balladę, Poloneza As-dur, mazurki – opowiadał.

Pianista mówił o zabawnych momentach tamtego konkursu, swoich przyjazdach do Polski i towarzyszącej im tremie, marzeniach o karierze filmowej, traceniu pieniędzy na taksówki w Wiedniu i o tym, że mieszka w nim nie jeden, a czterech Nelsonów. Wspominał ponadto "magiczny dzień", w którym poznał Artura Rubinsteina. Na spotkanie z nim artysta wybrał się wspólnie z Marthą Argerich do restauracji. Na miejscu czekały na nich obficie zastawiony stół, niezapomniana pochwała od starego mistrza, a także... jego dwie żony.

fortepian 1200.jpg
"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Nelson Freire (pianista)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 21.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mc/iwo

Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pannom z dobrych domów wypadało grać na fortepianie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Dzięki tej umiejętności panie zwiększały swą towarzyską atrakcyjność, ale istnieje grono pianistek z końca XVIII wieku, które przekroczyły poziom amatorski - mówiła w Dwójce Katarzyna Drogosz, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alena Baeva i jedna z najpiękniejszych sonat w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z rosyjską skrzypaczką Aleną Baevą oraz z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, wykonawcami 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seong-Jin Cho: moje interpretacje dojrzewają wraz ze mną

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:00
- Czuję się dziś bardziej niezależny niż jeszcze dwa lata temu. Przeprowadziłem się też z Paryża do Berlina, to teraz muzyczne centrum Europy - opowiadał w Dwójce koreański pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku, gość tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń