X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Dubois. Socjalista w II RP skrzywdzony przez PRL

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 12:50
Był radykalnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, a przy tym - krytykiem komunistów. Jako przeciwnik sanacji został skazany w procesie brzeskim na kilka lat więzienia. W czasie II wojny światowej trafił na Pawiak, a potem do Auschwitz, gdzie został rozstrzelany.
Audio
  • Przemysław Prekiel o Stanisławie Dubois (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Stanisław Dubois (1928), źr. NACWikimedia Commonsdp
Stanisław Dubois (1928), źr. NAC/Wikimedia Commons/dp

Bohaterem audycji był Stanisław Dubois. Jego biografię napisał niedawno Przemysław Prekiel, a impulsem do stworzenia książki były dwie rocznice.

- W zeszłym roku minęła 75. rocznica tragicznej śmierci Stanisława Dubois, to była jedna z okazji, by przypomnieć tę postać. Drugą było 125-lecie powstania Polskiej Partii Socjalistycznej, za którą Dubois oddawał życie - mówi Prekiel.

Antoni Pajdak 1200 PAP.jpg
Antoni Pajdak. Pomnikowy działacz PPS i KOR

Jak przekonuje gość Dwójki, Dubois usytuowany był na lewicy PPS. - Wiązało się to z konfliktem z kierownictwem partii, zwłaszcza w latach 30., gdy w PPS święciła tryumfy idea jednego frontu. Po wojnie Dubois został niestety uznany za komunistycznego świętego, Polska Ludowa zrobiła mu trochę krzywdę. Na pewno był jednym z najbardziej radykalnych działaczy, ale nie sympatyzował z komunistami; w roku 1920 walczył jako ochotnik Wojska Polskiego - przekonuje Przemysław Prekiel.

Stanisław Dubois urodził się w 1901 roku w dość konserwatywnej, mieszczańskiej rodzinie prawników. Jak to się stało, że zaangażował się w ruch robotniczy? O tym w nagraniu.

W audycji wykorzystane zostały nagrania archiwalne Marzanny de Latour i Janiny Jankowskiej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Przemysław Prekiel (autor biografii Stanisława Dubois)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 21.30

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Kociołek - żelazny uścisk kata Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 22:24
- Miał bardzo mocny uścisk dłoni. On, inteligent, tak właśnie wyobrażał sobie powitanie prawdziwego robociarza. I w takim uścisku, jak w imadle trzymał Wybrzeże – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm Szewczyk. Kontrowersyjny śląski działacz i literat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 08:00
"Może to za dumnie brzmi, ale literatura u nas zawsze dążyła do tego, żeby służyć społeczeństwu. Piękno nierozłącznie jest związane z językiem, zwłaszcza z wyobraźnią pisarską, ale w tym musi być także jakiś sens bardziej utylitarny", mówił w drugiej połowie lat 80. Wilhelm Szewczyk. 
rozwiń zwiń