X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilhelm Szewczyk. Kontrowersyjny śląski działacz i literat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 08:00
"Może to za dumnie brzmi, ale literatura u nas zawsze dążyła do tego, żeby służyć społeczeństwu. Piękno nierozłącznie jest związane z językiem, zwłaszcza z wyobraźnią pisarską, ale w tym musi być także jakiś sens bardziej utylitarny", mówił w drugiej połowie lat 80. Wilhelm Szewczyk. 
Audio
  • Dyskusja o kontrowersyjnej osobie Wilhelma Szewczyka (Niepatroni/Dwójka)
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Katowicach poświęcona zmianie nazwy placu Szewczyka, 28 grudnia 2017 r. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski zmienił nazwę na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzja ta wywołała duże kontrowersje. Na sali są zarówno przeciwnicy zmiany - z podobiznami Wilhelma Szewczyka i hasłami Jestem na placu Szewczyka
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Katowicach poświęcona zmianie nazwy placu Szewczyka, 28 grudnia 2017 r. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski zmienił nazwę na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzja ta wywołała duże kontrowersje. Na sali są zarówno przeciwnicy zmiany - z podobiznami Wilhelma Szewczyka i hasłami „Jestem na placu SzewczykaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Wilhelm Szewczyk, tłumacz z języka niemieckiego, literat, działacz polityczny, publicysta, prozaik, krytyk literacki, członek śląskiej bohemy.

Jego postać wzbudza kontrowersje, bo jednocześnie był gorliwym członkiem PPR, a później PZPR, posłem, po wojnie zaangażowanym w tworzeniu propagandy komunistycznej. Od niedawna znów o nim głośno, a to za sprawą decyzji wojewody śląskiego, który odebrał placowi przed dworcem kolejowym w Katowicach imię Wilhelma Szewczyka i przemianował plac na Marii i Lecha  Kaczyńskich.

Literaturoznawca prof. Maciej Tramer zauważa, że życiorys Wilhelma Szewczyka wpisuje się w formułę śląskiego losu. - To los człowieka, który poddaje się temu, co się dzieje, w jakiś sposób zdeterminowany okolicznościami, oczywiście nie w postawie biernej - mówi naukowiec. Przyznaje, że Szewczyk nie był buntownikiem. Z uznaniem mówi o jego pracowitości i aktywności literackiej.

Dr Sebastian Rosenbaum z IPN przypomina, że jeszcze pod koniec lat 30. Szewczyk ostro skręcił w kierunku polskiego nacjonalizmu, antyniemieckości i antysemityzmu. - Myślę, że jest to atrybucja, która pozostała u niego również po 1945 roku, kiedy on zaakceptował zmiany polityczne, kiedy stał się rzecznikiem porządku socjalistycznego. Zawsze jednak pozostał tym nacjonalistą, jakim się stał może nawet wcześniej niż w latach 30. - mówi historyk. Zauważa, że nieufność do Niemców godził z utajoną germanofilią.

Jaką wizję Śląska miał Wilhelm Szewczyk? Na czym polegała jego antyniemieckość i czy przysłużyło się do tego przymusowe wcielenie do Wehrmachtu? Dlaczego okres okupacji jest zagadkowy w życiorysie bohatera audycji? Co służby bezpieczeństwa zbierały na temat Szewczyka? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Niepatroni

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: prof. Maciej Tramer (Instytut Nauk o Literaturze Uniwersytetu Śląskiego), dr Sebastian Rosenbaum (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 10.01.2018

Godzina: 21.30

ag/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Góra Tajget". Zapomniane preludium holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 16:00
- W latach 30. popularne na świecie były idee, w myśl, których należy eliminować to, co może obciążać, co jest słabsze i gorsze - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller, autorka książki o mało znanej zbrodni z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilimowski. Najlepszy polski piłkarz niemiecki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 20:00
Przed 1939 r. grał w polskiej jedenastce, w latach 40. zdobywał gole dla drużyny narodowej III Rzeszy. Czy zasłużył na miano zdrajcy, które przylgnęło do niego po wojnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 17:13
W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym w kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
rozwiń zwiń