Międzynarodowy Dzień Jazzu w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 18:30
30 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, Program 2 Polskiego Radia zaprosił na audycje specjalne, koncerty oraz rozmowy z muzykami jazzowymi. Transmisja koncertów na antenie radiowej Dwójki, a także – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.
Międzynarodowy Dzień Jazzu będzie w radiowej Dwójce hucznie obchodzony
Międzynarodowy Dzień Jazzu będzie w radiowej Dwójce hucznie obchodzonyFoto: materiały prom.

Międzynarodowy Dzień Jazzu - przemówią legendy

W audycjach "Poranek Dwójki" (godz. 7.00-10.00), "Kanon Dwójki" (godz. 10.00-13.00), "Muzyka w porze lunchu" (godz. 13.00-15.00), "Filharmonia Dwójki" (godz. 19.30-21.30) oraz "Nocna strefa" (godz. 23.00-1.00) pojawiają się archiwalne wypowiedzi gwiazd polskiej sceny jazzowej. Wśród można usłyszeć: Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Krzysztofa Komedę, Mieczysława Kosza, Tomasza Stańkę, Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Kurylewicza i Wandę Warską.

W "Kanonie Dwójki" Przemysław Psikuta przedstawił szeroki wachlarz polskich płyt jazzowych, w tym legendarną serię Polish Jazz. Przypomniał także sylwetki Krzysztofa Komedy i Duke'a Ellingtona.

Znakomici goście i premierowe duety w audycji specjalnej

Od godz. 17.30 radiowa Dwójka zaprosiła na audycję specjalną z udziałem: Jerzego Małka (trąbka) i Kamili Drabek (kontrabas), Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce/skrzypce barytonowe) i Patryka Zakrockiego (gitara) oraz Macieja Kądzieli (saksofon altowy) i Rafała Sarneckiego (gitara). 

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

W Międzynarodowy Dzień Jazzu stawiamy na spontaniczność i improwizację. Audycja specjalna odbędzie się z udziałem sześciorga muzyków, którzy stworzą trzy absolutnie premierowe duety. Sami nie wiemy, w jaką stronę potoczy się rozmowa i muzyka, a że wszystko odbędzie się w naszym stałym studiu emisyjnym (a nie koncertowym!), to improwizować będzie również realizator – zapowiadał Roch Siciński, dziennikarz Programu 2.

ZOBACZ WIDEO:

W "Nocnej strefie" Piotr Metz zaprezentował archiwalne nagrania Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza.

***

info. prasowa/pg

Czytaj także

Adam Pierończyk Trio i muzyczna podróż na Monte Albán - koncert "Jazz.PL" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 10:00
Tym razem to Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty – "Monte Albán". Transmisja tego koncertu odbywała się na antenie Dwójki, a także - wideo - na stronie, Facebooku i kanale YouTube stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"In Pursuit of Happiness". Teo Olter: chodziło, żeby zrobić coś, od czego nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 15:08
- Zespół pod moim imieniem i nazwiskiem czy nawet mój portret na okładce to są ruchy, których wcześniej nie robiłem. Nie jest to dla mnie też super komfortowa sytuacja, ale właśnie taki był pomysł, żeby na 100 procent pójść w to i zrobić coś, od czego nie ma odwrotu - mówił w "Poranku Dwójki" Teo Olter o swojej debiutanckiej płycie pt. "In Pursuit of Happiness".
rozwiń zwiń