Jazzowa audycja specjalna. Sześcioro muzyków, trzy duety [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 19:15
Jerzy Małek, Kamila Drabek, Mateusz Smoczyński, Patryk Zakrocki, Maciej Kądziela i Rafał Sarnecki. Tylu muzyków jazzowych w jednym miejscu? Takie rzeczy tylko w Dwójce i tylko w Międzynarodowym Dniu Jazzu. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tej niecodziennej audycji.

ZOBACZ WIDEO:

  • W Międzynarodowym Dniu Jazzu wyemitowaliśmy audycję specjalną, w której udział wzięło sześcioro muzyków połączonych w trzy premierowe duety.
  • W studiu Dwójki pojawili się: Jerzy Małek, Kamila Drabek, Mateusz Smoczyński, Patryk Zakrocki, Maciej Kądziela i Rafał Sarnecki.
  • Audycja rozpoczęła się od rozmowy, potem każdy z duetów wykonał minikoncert na żywo.
  • Całość prowadzili Roch Siciński i Andrzej Zieliński.

Międzynarodowym Dniu Jazzu postawiliśmy na spontaniczność i improwizację. Audycja specjalna odbyła się z udziałem sześciorga muzyków, którzy stworzyli trzy absolutnie premierowe duety. Tym samym nasze studio emisyjne zamieniło się w studio koncertowe.

A oto goście (z podziałem na duety):

  • Jerzy Małek (trąbka) i Kamila Drabek (kontrabas),
  • Mateusz Smoczyński (skrzypce/skrzypce barytonowe) i Patryk Zakrocki (gitara),
  • Maciej Kądziela (saksofon altowy) i Rafał Sarnecki (gitara).

Życzenia dla jazzmana

Jako pierwsi w naszym studiu pojawili się Maciej Kądziela i Rafał Sarnecki, którzy odpowiedzieli na pytanie, czego w Dniu Jazzu życzą sobie sami.

- Życzyłbym sobie na pewno motywacji do pracy na każdy dzień - mówił Rafał Sarnecki. - Nie żeby mi jej jakoś bardzo brakowało, ale wiem, że dla nas ta motywacja jest konieczna. To poczucie, że wstajemy rano i mamy chęć zrobić coś nowego. Jest to coś bardzo cennego i nie staram się zakładać, że zawsze to jest po prostu dane z góry - trzeba nad tym pracować - podkreślał muzyk.

Drugą rzeczą, o której wspomniał, była wierna publiczność.

- Sprzedaż płyt oczywiście jest ważna, nie ma co ukrywać, że każdy z nas chce czuć się ważny, chce czuć się doceniony. Możemy udawać, że nie, ale chcemy może nawet bardziej publiczności niż tych pieniędzy tak naprawdę. Chcemy być słuchani - podsumował.

Prowadzący audycję Roch Siciński (L) i Andrzej Zieliński (P) Prowadzący audycję Roch Siciński (L) i Andrzej Zieliński (P)

Jazzmanem się jest czy bywa?

Maciej Kądziela zwrócił uwagę na codzienne trudności, z którymi borykają się muzycy jazzowi.

- W pewnym dość popularnym polskim serialu ktoś kiedyś powiedział, że muzykiem się jest, a jazzmanem się tylko bywa. Więc życzę sobie i tobie, Rafale, żebyśmy tymi jazzmanami mogli być jak najczęściej, bo teraz bywa bardzo różnie. Trzeba łapać się wielu, wielu różnych rzeczy. Często muzycy grający muzykę ambitną, improwizowaną, grają wszystkie rzeczy dookoła. No bo trzeba z czegoś żyć, bo te płyty nie tylko w jazzie, ale wszędzie indziej się nie sprzedają. Na szczęście cały czas słuchamy radio i mamy Dwójkę - podsumował.

***

Prowadzili: Roch Siciński i Andrzej Zieliński

Goście: Jerzy Małek (trąbka) i Kamila Drabek (kontrabas); Mateusz Smoczyński (skrzypce/skrzypce barytonowe) i Patryk Zakrocki (gitara); Maciej Kądziela (saksofon altowy) i Rafał Sarnecki (gitara)

Data emisji: 30.04.2024

Godzina emisji: 17.30

pg/aw/mgc/wmkor

Czytaj także

Leszek Możdżer: Komeda w swojej muzyce daje miejsce, by przemówić własnym językiem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 20:21
- Krzysztof Komeda buduje przestrzeń, w której można się naprawdę wypowiedzieć. Dając muzykowi nuty, pisał je w sposób tak bezpieczny, ale i zręczny, żeby można było poszukać tego klejnotu, który ma się w sobie ukryty. Tej wrażliwości i poczucia piękna. Tego, co w człowieku jest najważniejsze - mówił w Dwójce Leszek Możdżer o legendarnym jazzmanie, od którego śmierci minęło we wtorek (23.04) 55 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Jazzu w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 18:30
30 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, Program 2 Polskiego Radia zaprosił na audycje specjalne, koncerty oraz rozmowy z muzykami jazzowymi. Transmisja koncertów na antenie radiowej Dwójki, a także – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń