REKLAMA

Dyngusa na wsi wspominają ludowe śpiewaczki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
"Do tego tu domu wstępujemy..." to fragment jednej z najpopularniejszych piosenek towarzyszących chodzeniu "po dyngusie". Nie zabraknie jej w audycji poświęconej temu zwyczajowi.
Audio
  • Dyngusa na wsi wspominają ludowe śpiewaczki (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Maria Bienias
Maria BieniasFoto: Kuba Borysiak

O dyngusowych tradycjach rozmawialiśmy ze śpiewaczkami oraz artystami z różnych regionów Polski: Wiesławą Bogdańską i Władysławem Murzynem ((Kurpie), Marią Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu Wschodnim, Heleną Kuftą z Piątkowej (Lachy Sądeckie), Zofią Pacan (Opoczyńskie), Edwardem Pikulą (Lubelskie), Zofią Wydro i Kazimierą Malinowską (Lasowiacy).

Przypomnieliśmy archiwalne nagrania "dyngusowego grania" nagranego w 1976 roku z Kapelą Metów i mieszkańcami wsi Glina na Mazowszu Rawskim. Zaprosiliśmy również na rozpoczynający się w Wielkanocny Poniedziałek festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

***

Audycja okolicznościowa

Przygotowała: Magdalena Tejchma

Goście: śpiewacy i artyści - Wiesława Bogdańska i Władysław Murzyn ((Kurpie), Maria Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu Wschodnim, Helena Kufta z Piątkowej (Lachy Sądeckie), Zofia Pacan (Opoczyńskie), Edward Pikula (Lubelskie), Zofia Wydro i Kazimiera Malinowska (Lasowiacy)

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 13.58

mc/bch/mz


Czytaj także

Pożegnanie ze światem w ludowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:00
W audycji "Źródła" rozmawialiśmy o projekcie "Pieśni do śmierci", dokumentującym utwory pogrzebowe z okolic Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rytmy mazurkowe to polski hit eksportowy"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:50
- Znajdujemy je w muzyce europejskiej już od połowy XVI wieku, ale tym najbardziej znamiennym zjawiskiem jest fakt, że rytmy, które absolutnie zdominowały polską muzykę ludową, określają także idiom muzyki skandynawskiej - mówiła w Dwójce prof. Ewa Dahlig-Turek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonina Karpiel o dawnym życiu górali w Kościelisku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:44
- Mój dziadek pobudował dom, żeby więcej gór widzieć, inny nie patrzał na góry, tylko żeby miał więcej polany, żeby miał co orać i sadzić - mówiła w Dwójce jedna z najstarszych mieszkanek Kościeliska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecylia Zielińska, poetka zafascynowana wsią

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:50
- Wiejskie pejzaże, te wschody i zachody słońca, zawsze we mnie coś poruszają. Piękno polskiej ziemi i przyrody jest moim tematem, tym, co mnie najbardziej w sercu nurtuje - mówiła w Dwójce ludowa poetka z Kujaw.
rozwiń zwiń