Alexander Gadjiev: czuję, że przede mną bardzo ekscytujące lata

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:57
- Czeka mnie wiele podróży, spotkań, ważnych decyzji, nowych utworów i prób. To bardzo ekscytujące, ale i ogromne wyzwanie. Bardzo pomaga mi autorefleksja. Szukam odpowiedzi na pytania: jak tego wszystkiego dokonać?, jak reaguję w różnych sytuacjach?, co działa, a co nie? Odpowiedziom zawsze towarzyszy jakieś nowe odkrycie - mówił Alexander Gadjiev, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, który zagrał na inauguracji obchodów 85-lecia radiowej Dwójki.
Alexander Gadjiev podczas koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie z okazji 85. urodzin radiowej Dwójki (9 stycznia 2022 r.)
Alexander Gadjiev podczas koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie z okazji 85. urodzin radiowej Dwójki (9 stycznia 2022 r.)Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Podczas koncertu z okazji 85. urodzin PR2 Alexander Gadjiev wykonał Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina.
  • Pianiście towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
  • W drugiej części koncertu wystąpiła inna laureatka Konkursu Chopinowskiego - Leonora Armellini.

W koncercie w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w niedzielę (9.01) wystąpili Alexander Gadjiev i Leonora Armellini. Laureatom XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

W pierwszej części koncertu przed publicznością zaprezentował się zdobywca II nagrody w Konkursie Chopinowskim. Słoweńsko-włoski pianista wykonał Koncert fortepianowy f-moll.

- Po Konkursie zwiększyły się moje możliwości wykonywania tego utworu przed publicznością. Mogę sobie pozwolić na dłuższe próby z orkiestrą, dzięki czemu czuję się częścią tego utworu. Początkowe takty maestoso i pierwsze dźwięki fortepianu dają mi teraz poczucie bycia w domu. To z kolei pozwala na budowanie wolności. Tak właśnie wygląda mój klucz do interpretacji Koncertu f-moll - tłumaczył Alexander Gadjiev.

Koncerty i solowy projekt

Dwa pokonkursowe miesiące - listopad i grudzień - były dla pianisty najbardziej pracowite w całej jego dotychczasowej karierze. - Wystąpiłem m.in. w Katowicach w NOSPR, we Wrocławiu w NFM, W Łodzi, w Poznaniu i Bydgoszczy. Wymieniłem tylko część koncertów w Polsce i pominąłem te, które odbyły się poza jej granicami. Niestety w styczniu, z powodu pandemii, kilka moich koncertów zostało odwołanych. Tym bardziej cieszy fakt, że razem z Leonorą możemy wystąpić tutaj w Warszawie - podkreślał.


Posłuchaj
08:19 Dwojka_Filharmonia_Dwojki 2022_01_09-19-48-17.mp3 Alexander Gadjiev w rozmowie z Konradem Handschuhem (Filharmonia Dwójki) 

Podczas wizyty w Warszawie z okazji 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia Alexander Gadjiev opowiedział także o solowym projekcie, nad którym obecnie pracuje. - Marzę o programie składającym  się z utworów Chopina i Schumanna, których wspólnym ogniwem jest fantazja. Mam na myśli Poloneza-fantazję op. 61 Chopina i Fantazję op. 17 Schumanna. Zestawienia zawsze są interesujące. Co prawda można znaleźć cechy, które łączą kompozytorów urodzonych w tym samym roku, ale duch epoki był przez nich wyrażony z użyciem odmiennych środków ekspresji. Nie mogę doczekać się połączenia tych dwóch światów - zdradził.

Leonora Armellini i Alexander Gadjiev po koncercie urodzinowym Dwójki:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiał: Konrad Handschuh

Gość: Alexander Gadjiev (pianista, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 19.50

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:08
W ramach jubileuszu 85. urodzin Dwójki, w koncertowym cyklu "Jazz.PL" w najbliższych tygodniach zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpił ze swoim kwartetem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka" sprzed 85 lat. Codzienność z radiem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 17:15
- Radio jest elementem życia jak chlebak w kuchni. Należy do sfery życia codziennego - mówił Marcin Hermanowski, historyk radia, w roku 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. Pierwsze spotkanie w audycji "Dwie do setki" w 2022 roku było poświęcone początkom działalności Dwójki.  
rozwiń zwiń