REKLAMA

Wspöłgłøsy, indyjskie tale i elektronika

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 08:00
Rozmowa z Jerzym Mączyńskim o nowej płycie Jerry&ThePelicanSystem "Sariani" była w zasadzie krótkim wprowadzeniem do muzyki karnatackiej, prawdopodobnie najbardziej skomplikowanego systemu rytmicznego na świecie. Saksofonista i producent opowiedział, jaki poziom wiedzy i wykonawstwa jest w stanie osiągnąć w tej dziedzinie muzyk z Europy i jak można zastosować reguły muzyki południowych Indii w muzyce przesyconej elektroniką i improwizacją.
W audycji przyjrzymy się najbardziej skomplikowanemu systemowi rytmicznemu na świecie
W audycji przyjrzymy się najbardziej skomplikowanemu systemowi rytmicznemu na świecieFoto: mat. promocyjne

W wywiadzie z Marcelem Balińskim odsłoniliśmy kompozytorską kuchnię pianisty i mechanizmy poszczególnych utworów nagranego z Franciszkiem Pospieszalskim i Krzysztofem Szmańdą albumu "Opalenizna i wiatr".

Mówiliśmy również o jedynym w swoim rodzaju projekcie Wspöłgłøsy kwintetu Marcela Balińskiego i grupy wokalnej Chööör złożonej z osób z niepełnosprawnościami związanych z Warsztatami Terapii Zajęciowej "Orpel".

Całości dopełni zestaw nowych płyt doskonale ilustrujący nurt przenikania się muzyki improwizowanej i elektronicznej: grupa Młyn i płyta "Folwark" (oficyna Gustaff Records), Bled i "Comets Sessions" (Alpaka) oraz kakofoNIKT Dance Epidemic – "Greatest Hits A​.​D. 1518" (Antenna Non Grata).

***

W "Nocnej strefie" zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.


Posłuchaj
114:58 2022_01_12-23_00_05_PR2_Nocna_strefa.mp3 Wspöłgłøsy, indyjskie tale i elektronika (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Aleksander Laskowski: Penderecki zaczął od zaszokowania świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:40
– Szokował nie tylko jako twórca, który zdobył trzy pierwsze nagrody na konkursie kompozytorskim w Polsce, lecz także, już na scenie międzynarodowej, był kompozytorem, który wykorzystał język awangardy do stworzenia arcydzieła muzyki sakralnej, jakim jest "Pasja według św. Łukasza" – mówił dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Runtz: dziś studia u prof. Wita procentują [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:10
- Nie do opisania są emocje, które towarzyszyły mi podczas pierwszego spotkania z prof. Witem. Zadyrygowałem fragment II Symfonii Beethovena bez muzyki. Profesor siedział w ciszy, nasza wyobraźnia tworzyła tę symfonię - opowiadał w kolejnym wydaniu audycji Cafe "Muza" Dawid Runtz, wybitny dyrygent młodego pokolenia. 
rozwiń zwiń