Lucia Cadotsch: nie jestem typową wokalistką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 01:00
Lucia Cadotsch przełamuje stereotypy dotyczące wokalistek jazzowych. Jest silną osobowością, ale nie chce dominować na scenie, woląc czuć się częścią zespołu.
Lucia Cadotsch to szwajcarska wokalistka jazzowa mieszkająca od lat w Berlinie
Lucia Cadotsch to szwajcarska wokalistka jazzowa mieszkająca od lat w BerlinieFoto: Dovile Sermokas

Wielkie standardy w nowoczesnych interpretacjach

Lucia Cadotsch, mieszkająca od lat w Berlinie szwajcarska wokalistka, prowadzi oryginalne brzmieniowo trio z saksofonem i kontrabasem Speak Low, nagrywające zaskakująco nowoczesne interpretacje wielkich standardów jazzowych.

W wywiadzie z cyklu "Rozmowy improwizowane" artystka opowiadała o tym zespole, jak również o jej nowym kwartecie Aki i grupie LIUN and The Science Fiction Band, z którą wystąpi wkrótce w Gdańsku. Rozmawialiśmy też o szaleńczych młodzieńczych projektach: impro-space-popowym (wg opisu samych artystów) Schneeweiss + Rosenrot oraz bluegrassowm Yellow Bird. 

Lucia Cadotsch o szukaniu swojego miejsca w wokalistyce

Nigdy nie chciałam być typową, klasyczną wokalistką. Może chodziło o to, jak inni muzycy postrzegają wokalistów – że nie maja pojęcia o muzyce? O wokalistach mówi się przykre rzeczy. Zawsze zmagałam się z tradycyjną rolą wokalistki, poszukując muzyki, w której strona instrumentalna i wokalna będą równie ważne.

Lucia Cadotch o przeprowadzce do Berlina

Scena szwajcarska jest spora, ale w Szwajcarii doskwierało mi poczucie, że inni ludzie mają jakieś oczekiwania i idee dotyczące tego, kim jestem i kim powinnam być. Jest tam zbyt wiele norm i ograniczeń, znacznie więcej niż w Berlinie. Musiałam się stamtąd wyrwać.

Lucia Cadotsch o metodzie akustycznego samplingu starych nagrań

"Deep Song" to jedna z moich ulubionych piosenek Billie Holliday. Istnieje przepiękna aranżacja orkiestrowa, którą kiedyś przetranskrybowałam i zagrałam z oktetem. Jedna z partii w tle należy do klarnetu – z niej zrobiliśmy basowy loop.

Lucia Cadotsch o pomyśle na śpiewanie standardów

Mogłabym powiedzieć, że cała idea sprowadza się do tego, że kocham Ninę Simone i uwielbiam śpiewać standardy. I że miło byłoby robić to na scenie, nie tylko u siebie w domu. Ale jest tyle wspaniałych płyt! Komu potrzebny jest kolejny album ze standardami? Takie płyty nagrywały również moje bohaterki. Musiałam mocno się zastanowić, co sama miałabym wnieść do tego tematu.


Posłuchaj
117:27 2023_10_18 23_02_33_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Lucia Cadotsch - bardzo niestereotypowa wokalistka jazzowa (Nocna strefa/Dwójka) 

Po rozmowie, jak zwykle, pojawiły się nowości płytowe:

  • Sonorismo - nowa formacja perkusisty grupy RGG, Krzysztofa Gradziuka i bardzo osobisty album pt. "Personal Voice",
  • Trio Ninja Episkopat i pierwszy pełnowymiarowy album "All Thoughts Are Bad Thoughts",
  • płyta "Aurora" gdańskiego zespołu ńoko (Dawid Lipka, Michał Jan Ciesielski, Maciej Sadowski, Tomasz Koper),
  • "Wooden Music II" – druga część sensacyjnie odnalezionych po latach nagrań Tomasza Stańki z 1972 roku,
  • debiut Magdaleny Zawartko Satyagraha, inspirowany m.in. ideą ruchu społecznego Mahatmy Gandhiego.

Przedstawiliśmy też programy dwóch ważnych, rozpoczynających się wkrótce festiwali: Krakowskiej Jesieni Jazzowej oraz Jazz Jantar w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Lucia Cadotsch (wokalistka)

Data emisji: 18.10.2023

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Urszula Dudziak: wokalista musi znaleźć swój głos

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 09:00
- Gdy zaczynałam śpiewać, kopiowałam Ellę Fitzgerald, ale w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że nigdy nie będę brzmiała jak ona, że muszę szukać własnej ścieżki - mówiła wybitna wokalistka, która w Dwójce zapraszała na Ladies Jazz Festival w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:15
- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń