Jackie McLean i jego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 01:00
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy nagrań Jackiego McLean'a - wybitnego saksofonisty altowego, który wypracował własną, unikalną przestrzeń pomiędzy hard bop'em a free jazzem. Razem z bohaterem zagrali m.in. Ornette Coleman, Charles Mingus, Lee Morgan, Bobby Hutcherson i Grachan Moncur III.
Jackie McLean - amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy
Jackie McLean - amerykański saksofonista i kompozytor jazzowyFoto: PAP/Nabil Mounzer

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
118:15 2024_02_16 22_00_12_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyka Jackiego McLeana (Nocna strefa/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 19.02.2024

Godz. emisji: 23.00

mgc/pg

Czytaj także

Charles Gayle - bezdomny, legenda, święty

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 01:00
W tym wydaniu "Rozmów improwizowanych" wspominaliśmy Charlesa Gayle'a - zmarłego 5 września saksofonistę, którego życie było historią bardziej niesamowitą niż niejeden scenariusz filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypek Mateusz Smoczyński: chorowałem na punkcie Johna Coltrane'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:30
-  Chciałem cały czas słuchać, kupować nowe płyty Johna Coltrane'a. Pamiętam, jak rodzice dawali mi pieniądze na obiady. Ja zawsze oszczędzałem i raz w miesiącu mogłem kupić nową płytę Johna Coltrane'a - mówił w Dwójce jazzman, skrzypek improwizujący, kompozytor (nie tylko jazzowy!) oraz wykładowca Mateusz Smoczyński.
rozwiń zwiń