Polskie Radio
Section05
Aleksiej Nawalny

Z Rosji uciekają bliscy współpracownicy Aleksieja Nawalnego. "Boją się aresztowania i procesu"

Bliscy współpracownicy przetrzymywanego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego wyjeżdżają z Rosji, w obawie przed aresztowaniem i procesem - napisał "Kommiersant". Radio Echo Moskwy uściśliło, że z 38 osób 14 już opuściło swój kraj. Organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym, w tym Fundacja Walki z Korupcją i tak zwane "sztaby regionalne" zostały uznane w Rosji za organizacje ekstremistyczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny Europa

Kreml blokuje strony internetowe Nawalnego. Rosyjski sąd zbada sprawę

Moskiewski sąd rozpatrzy dziś skargę Aleksieja Nawalnego na blokadę jego stron internetowych. Przetrzymywany opozycjonista zarzucił Prokuraturze Generalnej i Agencji Nadzoru Telekomunikacyjnego łamanie praw obywatelskich. W lipcu moskiewski sąd uznał organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym za ekstremistyczne. Na tej podstawie organy nadzorcze zablokowały dostęp do stron polityka.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Kreml cenzura cenzura internetu internet sąd Moskwa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Co "wybory" mówią o Kremlu? Iwona Wiśniewska (OSW): skala fałszerstw wyborczych to nawet kilkanaście milionów głosów

- Niezależni statystycy szacują, że do urn dorzucono kilkanaście milionów głosów na Jedną Rosję. Trzeba zdawać sobie sprawę, jak wielki był rozmiar fałszerstw w tzw. wyborach w Rosji - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Niezadowolenie społeczne jest poważnym problemem dla Kremla, stąd wkrótce można spodziewać się działań w celu konsolidacji władzy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin wybory w Rosji NASZ WYWIAD Aleksiej Nawalny

ANALIZA Kładli się spać jako zwycięzcy, ale potem Jedna Rosja "wyrównała" te wyniki. Mówili: lepsza byłaby loteria

Głosowanie internetowe w Moskwie, widowiskowe fałszerstwa dokumentowane w Internecie, trzydniowe głosowanie i nocne "wizyty" przy urnach, blokowanie ze wszystkich sił tzw. mądrego głosowania Nawalnego – wszystkie te wysiłki i wiele innych pozwoliły Jednej Rosji zapewnić sobie w rosyjskiej Dumie większość konstytucyjną. Według niezależnych obserwatorów odnotowano niespotykaną dotąd skalę fałszerstw. Przed wyborami represjom poddawano opozycję, blokowano niezależne strony internetowe, nie rejestrowano większości niezależnych kandydatów.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Aleksiej Nawalny wybory w Rosji Kreml