Polskie Radio
Section05

Bliski Wschód

Atak terrorystów z Hamasu. Media: zniszczył wiarę w pokojowe palestyńskie państwo

"Wiara w to, że Palestyńczycy będą żyć w pokoju obok Izraela we własnym państwie, została zniszczona przez Hamas" - oceniono we wtorek na łamach "De Telegraaf". "Po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy, powstała tam baza terrorystów, która rozpoczęła rzeź grożącą podpaleniem całego regionu" - dodano w holenderskim dzienniku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hamas Izrael Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

"Tak spektakularne niepowodzenie musiało być efektem błędu ludzkiego". Analityk o porażce izraelskiego wywiadu

Atak palestyńskiego Hamasu całkowicie zaskoczył izraelskie służby, armię i państwo jako takie, co przełożyło się na setki ofiar i co najmniej dziesiątki porwanych. - Tak spektakularne niepowodzenie musiało być efektem błędu ludzkiego - uważa analityk wojskowości Mariusz Cielma.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas terroryzm infografika

Organizacja terrorystyczna, która zaatakowała Izrael. Czym jest Hamas? To także partia i ruch islamistyczny

Uznawany przez UE i USA za organizację terrorystyczną Hamas jest jedną z dwóch głównych partii politycznych na terytoriach palestyńskich. Od 2007 roku rządzi w Strefie Gazy. Najbardziej znany jest ze zbrojnego oporu wobec Izraela, a w przeszłości z przeprowadzanych ataków samobójczych w państwie żydowskim.
Zobacz więcej na temat:  Izrael atak Hamasu na Izrael ŚWIAT Hamas Palestyna Strefa Gazy infografika

Dwa miesiące temu przewidział atak na Izrael. Ekspert o źródłach wojennej prognozy

Izraelski ekspert, prezes i współzałożyciel Instytutu Badania Bliskowschodnich Mediów Yigal Carmon przewidział dwa miesiące temu atak Hamasu na Izrael i opublikował wówczas analizę "Znaki możliwej wojny we wrześniu-październiku". W wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI wyjaśnił, że wszystkie sygnały można było znaleźć w internecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas

"Hamas nie oferuje nic poza większym terrorem". Przywódcy krajów Zachodu przestrzegli Palestyńczyków

Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii we wspólnym oświadczeniu wyrazili swoje niezłomne wsparcie dla Izraela. Potępili też Hamas za "przerażające akty terroryzmu". Jednocześnie uznali uzasadnione aspiracje Palestyńczyków i przestrzegli ich, by "nie dali się zwieść" terrorystom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael USA Francja Niemcy Włochy Wielka Brytania atak Hamasu na Izrael

PR24 "Mogą ruszyć kolejne fale migrantów". Paweł Lisiecki o skutkach ataku Hamasu na Izrael

- Ze względu na wojnę na Ukrainie, na napór na granicę polsko-białoruską, a także na to, co dzieje się w Unii Europejskiej, kwestia bezpieczeństwa jest priorytetowa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość). Gość audycji zwracał także uwagę na konsekwencje sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 Magdalena Złotnicka Izrael Palestyna Strefa Gazy Paweł Lisiecki

PR24 "Konflikt korzystny dla Rosji". Jan Parys o ataku na Izrael

- Od wielu lat wiadomo, że Rosja wspierała finansowo i wspierała militarnie - dostawami broni - zarówno Hezbollah, jak i Hamas. Te organizacje nie istniałyby bez wsparcia zagranicznego. To nie jest tak, że utrzymywałyby się dzięki wsparciu lokalnej palestyńskiej ludności, część wsparcia szła z Iranu, część z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 Magdalena Złotnicka Jan Parys Izrael Palestyna Strefa Gazy