Polskie Radio
Section05
Bliski Wschód

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód ŚWIAT Europa gaz energetyka Morze Śródziemne

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA koty kot zwierzęta zwierzęta domowe Bliski Wschód Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo

Kara Pekinu dla Moskwy za inwazję na Ukrainę? Chiny już nie inwestują w rosyjskie szlaki transportowe na Zachód

Wartość nowych chińskich inwestycji w Rosji w ramach strategicznej "Inicjatywy Pasa i Szlaku" (BRI) spadła do zera w pierwszej połowie 2022 roku. Świadczy to o niechęci Chin do ponoszenia kosztów sankcji nałożonych na Kreml w odpowiedzi na agresję na Ukrainę - twierdzi "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Chiny Rosja eksport Bliski Wschód transport

Turcja wobec wojny na Ukrainie. Repetowicz: postawę Ankary trudno zrozumieć

- Turcja chciałaby balansować i grać kartą ukraińską, licytować nią w relacjach z NATO i Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. - Taką postawę trudno zrozumieć, zwłaszcza, że pewne ustalenia na temat Rosji były podjęte w Madrycie, a tu nagle Erdogan spotyka się z Putinem i ściska jego rękę, co jest, delikatnie mówiąc, dziwne - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rafał Dudkiewicz Bliski Wschód Turcja Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wschodnia

Wojna na Ukrainie wzmaga tendencje islamistyczne? Rakowski: pojawia się kolejne widmo

- Widmo głodu powoduje to, co najgorsze na Bliskim Wschodzie: chaos, destabilizację, możliwości kontrrewolucyjne, rewolucyjne i islamistyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Rakowski. - Nad Bliskim Wschodem, który po kilku latach jest spokojny po wygaszeniu ostatniej fali ISIS, pojawia się kolejne widmo, które może być spowodowane przez Rosję i jest bardzo niebezpieczne - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Afryka Europa Europa Wschodnia ŚWIAT Bliski Wschód

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Rosja Turcja Iran Syria

PR24 Echa wizyty Putina na Bliskim Wschodzie. Rakowski: diabeł tkwi w szczegółach

- Propagandowo spotkanie Władimira Putina na Bliskim Wschodzie to sukces. Natomiast, jeśli chodzi o realia, to diabeł tkwi w szczegółach - nie wiadomo, czy Iran będzie zainteresowany współpracą z Rosją w kwestiach energetycznych. No i pozostaje pytanie, skąd Putin weźmie 40 mln dolarów na irański przemysł wydobywczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Władimir Putin Iran

Podsumowanie obecności Bidena na Bliskim Wschodzie. Prof. Boćkowski: sukcesem jest już sama wizyta

- Same surowce energetyczne nie były głównym celem tej wizyty, bo pod tym względem zyski Stanów Zjednoczonych są niewielkie. Zyskiem jest to, że doszło do takiego spotkania i że administracja Joe Bidena zdecydowała się zjawić na Bliskim Wschodzie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, (politolog, Uniwersytet w Białymstoku).     
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA Joe Biden Bliski Wschód dyplomacja polityka zagraniczna USA

Izrael boi się broni jądrowej Iranu. Zapowiada, że przygotuje odpowiedź wojskową

- Przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego Izraela - powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavił cytowany przez "The Times of Israel". Oświadczenie to nastąpiło kilka godzin po tym, jak doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneiego przyznał, że Iran ma techniczne zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran broń atomowa infografika

"Sukcesem jest już sam bezpośredni lot z Izraela do Arabii Saudyjskiej". Amerykanista o wizytach Bidena

- Niewątpliwie dobrym sygnałem jest to, że dojdzie do normalizacji, nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Arabią Saudyjską. Dobre jest też to, że jest jednak pewien sojusz w stosunku do Iranu, który może być nieprzewidywalny w sytuacji, gdy będzie posiadał arsenał nuklearny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista Artur Wróblewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wróblewski Piotr Wąż ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden Bliski Wschód polityka

Echa wizyty Bidena na Bliskim Wschodzie. Prof. Lewicki: Saudyjczykom nie zależy na tym, by cena ropy spadała

- Wizyta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie była oficjalna, ale w gruncie rzeczy robocza. Moim zdaniem to dobrze, że nie było specjalnych objawów kultu amerykańskiego prezydenta. To by sprawiło, że nie do końca udane rozmowy wypadłyby na tle takich podniosłych przygotowań źle - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Joe Biden

Biden w Arabii Saudyjskiej: nie oddamy Bliskiego Wschodu Chinom, Rosji czy Iranowi

Prezydent Stanów Zjednoczonych wykluczył odstąpienie jego kraju od Bliskiego Wschodu, ponieważ pozostawioną próżnię wypełniłyby Chiny, Rosja lub Iran - przekazał amerykański serwis informacyjny Axios. Joe Biden wziął udział w zorganizowanym w Arabii Saudyjskiej szczycie przywódców dziewięciu państw regionu.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Arabia Saudyjska Stany Zjednoczone USA ŚWIAT Rosja Chiny Iran Joe Biden

Joe Biden na Bliskim Wschodzie. Ekspert: USA traktuje Izrael jako swój przyczółek

- Waszyngton postrzega Izrael jako taki swój przyczółek w regionie Bliskiego Wschodu, a także jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie, stąd te relacje zawsze miały charakter wyjątkowy i priorytetowy - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, ekspert ds. amerykańskich Tomasz Winiarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Bliski Wschód Joe Biden Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska Arabia Saudyjska

Gest w stronę Izraela. Arabia Saudyjska otwiera przestrzeń powietrzną dla "wszystkich przewoźników"

Prezydent USA Joe Biden z uznaniem przyjął decyzję Arabii Saudyjskiej, która otworzyła przestrzeń powietrzną dla "wszystkich przewoźników", w tym izraelskich, którzy spełniają wszystkie niezbędne wymogi. Saudyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnił w oświadczeniu, że decyzja ma "uzupełnić wysiłki, które mają na celu umocnienie pozycji Królestwa jako globalnego węzła łączącego trzy kontynenty i zwiększenie międzynarodowej łączności lotniczej".
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Arabia Saudyjska ŚWIAT