Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Krzysztof Czeczot: "Biblia audio" to niezwykłe słuchowisko

- Nasze przedsięwzięcie ma aspekt edukacyjny, bo wszyscy wiedzą, czym jest Biblia, ale wielu nie zna jej w całości. A przecież jest ona fundamentem nie tylko religii i duchowości, ale również prawa i obyczajów. To fundament całej naszej cywilizacji. "Biblia audio" jest więc słuchowiskiem, które służy nie tylko ludziom związanym z religijnością – mówił w Dwójce reżyser niezwykłego przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  Biblia Krzysztof Czeczot słuchowisko religia KULTURA Jakub Kukla

III Symfonia Góreckiego. Skąd taka popularność?

Nagranie "Symfonii pieśni żałosnych" z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Nowo wydana płyta "Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)" - z wokalistką Portishead, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Krzysztofem Pendereckim - trafiła na pierwsze miejsce listy Billboard wśród albumów z muzyką klasyczną.  Na czym polega fenomen popularności tego dzieła?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Ewa Szczecińska MUZYKA Henryk Mikołaj Górecki

Edmund Niziurski. Pisarz do dziś brzmiący autentycznie

- Napisałem książkę o pisarzu formacyjnym, odrębnym od twórców literatury młodzieżowej takich jak Szklarski, Nienacki, Wernic czy Bahdaj. Wszystkie jego opowieści działy się tu i teraz w realiach PRL, blokowiska czy małego miasteczka. Ale nie ma w nich płaskiej dydaktyki – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, autor "Księgi dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim".
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA Jakub Kukla