Polskie Radio
Section05
Jan Krzysztof Ardanowski

Polska żywność będzie konkurencyjna na świecie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że rolnictwo może być wielką szansa dla polskiej gospodarki. Minister spotkał się z rolnikami w podrzeszowskiej Boguchwale gdzie przedstawił rządowy plan dla wsi. Podkreślił, że trudno wyobrazić sobie suwerenność bez zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego a polska żywność będzie konkurowała na światowych rynkach.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski wieś

Rządowy projekt wsparcia dla rolnictwa

Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd w najbliższym czasie zaproponuje plan dla wsi, który będzie uwzględniał m.in. mechanizm stabilizacyjny cen w najbliższych latach. W Polskim Radiu 24 komentarz Mariana Sikory, przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rolnictwo rolnicy Mateusz Morawiecki polityka Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo rolnictwa reaguje na suszę i niskie ceny w skupach

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że jednym z elementów "Planu dla Wsi" jest ułożenie rynków rolnych, czyli spowodowanie tego, że rolnicy będą otrzymywać godziwą zapłatę za wytwarzane przez siebie produkty. O rządowym programie wsparcia dla rolników i problemie suszy mówił w Polskim Radiu 24, Jerzy Chróścikowski (NSZZ "Solidarność”), przewodniczący senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. O sytuacji w rolnictwie mówił też prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski NSZZ rolnicy susza

Minister Ardanowski spotkał się z rolnikami. Komentarze

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z rolnikami z organizacji branżowych i związków zawodowych ws. m.in. suszy i skupu owoców miękkich. W Polskim Radiu 24 komentarz Andrzeja Gantnera z Polskiej Federacji Producentów Żywności i Miłosza Manasterskiego z Agencji Informacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wieś polityka

Minister rolnictwa o szefie KOWR: mam do niego zaufanie.

- Był w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, zna go, zna też wszystkie mankamenty oddziałów regionalnych, bo pracował w oddziale regionalnym. Jest też człowiekiem znającym ogólne trendy związane z polską wsią, bo jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju - mówił o nowym szefie KOWR Piotrze Serafinie Gość PR24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA Jan Krzysztof Ardanowski

Minister rolnictwa, który nie lubi rano wstawać

Jan Krzysztof Ardanowski przyznaje, że jak został szefem resortu, to musiał zmienić rytm życia. Nigdy do rannych ptaszków nie należał, a teraz wstaje o godzinie piątej. - Rolnik musi rano wstawać kiedy ma krowy. Uprawy, czy inne grupy zwierząt nie wymagają tak rannego wstawania - wyjaśnia w odpowiedzi na uwagę, że rolnicy chyba rano wstają.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krzysztof Ardanowski rolnictwo wieś Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF

Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomogą w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody - komentował słowa ministra w Polskim Radiu 24 senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność", przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń wirus POLSKA rolnictwo świnie Jan Krzysztof Ardanowski

Minister rolnictwa: gminy nie chcą powołać komisji ws. susz

– Obecnie jest około 20 proc. strat w rolnictwie, ale żeby mówić o rozwiązaniach tej sytuacji, najpierw trzeba ją dokładnie oszacować. Problem polega na tym, że gminy, które mają obowiązek powoływania specjalnych komisji zajmujących się tym problemem, nie chcą tego robić – mówił w audycji "Puls Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi samorząd susza