Polskie Radio
Section05
Kamil Zaradkiewicz

Sędziowie i Donald Tusk na urodzinach KOD-u. Kamil Zaradkiewicz komentuje

"W kontekście ostatnich wydarzeń z udziałem sędziów karkołomne są nachalne usiłowania zrobienia ze mnie polityka czy »politycznego nominata«" - napisał na Twitterze sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Odniósł się w ten sposób do obecności sędziów na urodzinowej konwencji KOD, na której przemawiał Donald Tusk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Donald Tusk Kamil Zaradkiewicz Sąd Najwyższy Komitet Obrony Demokracji

TK umorzył sprawę pytań prawnych sędziego SN Zaradkiewicza. Dot. powołań sędziów przez "dawną" KRS

Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę dotyczącą powołań sędziów do Sądu Najwyższego na podstawie uchwał poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa oraz uprawnień do pełnienia funkcji I prezesa i prezesów SN przez takich sędziów. Pytania do TK w tej sprawie skierował latem 2019 r. sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Kamil Zaradkiewicz

Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

- W świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, sędziowie zaś wskazują swoje preferencje, zawężając prezydentowi wybór do pięciu kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - podkreślił w czwartkowym "Naszym Dzienniku" p.o. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Kamil Zaradkiewicz

Wójcik: "stara" ekipa sędziów robi wszystko, by zablokować wybór Pierwszego Prezesa SN

- Chaos w Sądzie Najwyższym to wynik tego, że podczas transformacji ustrojowej jeden z obszarów naszego kraju, wymiar sprawiedliwości, wyłączono z tej transformacji. "Stara" ekipa robi wszystko, żeby nie doprowadzić do wyboru Pierwszego Prezesa SN - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Tadeusz Płużański Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Kamil Zaradkiewicz

Zaradkiewicz: moja rezygnacja wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia SN

Kamil Zaradkiewicz zrezygnował z wykonywania obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego. - Moja rezygnacja jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN - powiedział. W związku z tą decyzją Andrzej Duda powierzył sędziemu SN Aleksandrowi Stępkowskiemu wykonywanie obowiązków I Prezesa SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Andrzej Duda Kamil Zaradkiewicz

Sebastian Kaleta: zabezpieczyliśmy Sąd Najwyższy przed chaosem

- Wiele wskazuje na to, że pierwszą próbę obstrukcji w Sądzie Najwyższym ze strony tzw. starych sędziów udało się zażegnać, powstała lista kandydatów na I Prezesa SN. Jedno głosowanie dzieli nas od przedstawienia listy kandydatów prezydentowi Andrzejowi Dudzie - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sąd Najwyższy Andrzej Duda Kamil Zaradkiewicz

Sędzia Stępkowski o sytuacji w SN: tzw. starzy sędziowie uprawiają zaawansowaną obstrukcję

- Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Sądu Najwyższego. Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - powiedział sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Antoni Trzmiel Sąd Najwyższy Kamil Zaradkiewicz sąd

"III RP walczy o swoje przetrwanie". Jakub Pacan o sytuacji w Sądzie Najwyższym

- III RP w konwulsjach walczy o swoje przetrwanie. Wszyscy chyba jesteśmy zgodni co do tego, że to ostatni dzwonek, aby jej przedstawiciele mogli uratować swoje pozycje i układy, które zbudowali od 1989 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Kamil Zaradkiewicz

"Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN

– Mamy sytuację, w której starsi sędziowie usiłują wykluczyć sędziów powołanych w 2018 r. i później od możliwości wywierania wpływu na obsadę stanowiska w Sądzie Najwyższym – powiedział w TVP Info sędzia Aleksander Stępkowski, mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na sędziego SN. Po siedmiu godzinach sobotnich obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN przewodniczący im sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił przerwę do wtorku do godz. 10.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Andrzej Duda prezydent

Zgromadzenie sędziów ws. wyboru kandydatów na I Prezesa SN przerwało obrady

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przerwało obrady. Miało na nich wybrać komisję skrutacyjna niezbędną w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Dwa odbyte dzisiaj głosowania nie wyłoniły członków komisji. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wznowi obrady jutro w południe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Andrzej Duda prezydent