Polskie Radio
Section05
Kamil Zaradkiewicz

Sędzia SN wzywa Adama Bodnara do dymisji. List otwarty Kamila Zaradkiewicza

Sędzia Sądu Najwyższego i Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dr hab. Kamil Zaradkiewicz opublikował list otwarty, w którym wezwał nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do ustąpienia ze stanowiska i zarzucił mu działanie wbrew Konstytucji RP. "W najciemniejszej epoce stalinizmu komuniści także uzasadniali »troską o praworządność« równie jawne i jaskrawe łamanie standardów prawnych" - przypomniał Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Adam Bodnar konstytucja

Bodnar chce odwoływać sędziów. Zaradkiewicz: polecam powściągliwość i lekturę kodeksu karnego

Senator KO Adam Bodnar chce "odwrócenie skutków" wyroku TK. Zdaniem byłego rzecznika praw obywatelskich wybierani po 2015 roku przez Krajową Radę Sądownictwa sędziowie powinni zostać zdegradowani albo usunięci z zawodu. "Polecam powściągliwość i lekturę kodeksu karnego" - skomentował te pomysły Sędzia Sądu Najwyższego dr hab. Kamil Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA krs Sąd Najwyższy konstytucja Adam Bodnar koalicja obywatelska

Sędziowie i Donald Tusk na urodzinach KOD-u. Kamil Zaradkiewicz komentuje

"W kontekście ostatnich wydarzeń z udziałem sędziów karkołomne są nachalne usiłowania zrobienia ze mnie polityka czy »politycznego nominata«" - napisał na Twitterze sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Odniósł się w ten sposób do obecności sędziów na urodzinowej konwencji KOD, na której przemawiał Donald Tusk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Donald Tusk Sąd Najwyższy Komitet Obrony Demokracji

TK umorzył sprawę pytań prawnych sędziego SN Zaradkiewicza. Dot. powołań sędziów przez "dawną" KRS

Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę dotyczącą powołań sędziów do Sądu Najwyższego na podstawie uchwał poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa oraz uprawnień do pełnienia funkcji I prezesa i prezesów SN przez takich sędziów. Pytania do TK w tej sprawie skierował latem 2019 r. sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny

Wójcik: "stara" ekipa sędziów robi wszystko, by zablokować wybór Pierwszego Prezesa SN

- Chaos w Sądzie Najwyższym to wynik tego, że podczas transformacji ustrojowej jeden z obszarów naszego kraju, wymiar sprawiedliwości, wyłączono z tej transformacji. "Stara" ekipa robi wszystko, żeby nie doprowadzić do wyboru Pierwszego Prezesa SN - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Tadeusz Płużański Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Sędzia Stępkowski o sytuacji w SN: tzw. starzy sędziowie uprawiają zaawansowaną obstrukcję

- Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Sądu Najwyższego. Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - powiedział sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Antoni Trzmiel Sąd Najwyższy sąd

"Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN

– Mamy sytuację, w której starsi sędziowie usiłują wykluczyć sędziów powołanych w 2018 r. i później od możliwości wywierania wpływu na obsadę stanowiska w Sądzie Najwyższym – powiedział w TVP Info sędzia Aleksander Stępkowski, mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na sędziego SN. Po siedmiu godzinach sobotnich obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN przewodniczący im sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił przerwę do wtorku do godz. 10.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Gersdorf Andrzej Duda prezydent