Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

UE otwiera granice. Sprawdź, z których krajów będzie można podróżować do Europy

Lista krajów, z których będzie można od środy podróżować do Unii Europejskiej, ma być zatwierdzona jutro w południe. Chorwacja, która kończy półroczne przewodnictwo we Wspólnocie, uruchomiła procedurę pisemną w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych zamkniętych od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska granica Europa Komisja Europejska Beata Płomecka Bruksela ŚWIAT

Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Szefowa KE podała możliwą datę

Unijny szczyt dotyczący budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa możliwy jest 17 lipca - takie informacje przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na spotkaniu z przewodniczącymi grup politycznych w europarlamencie. Wideoszczyt przed kilkoma dniami nie przyniósł rozstrzygnięć w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska infografika budżet UE 2021-2027

Większe wsparcie dla gmin. Prezydent zapowiedział fundusz inwestycji samorządowych

- Moim zobowiązaniem wyborczym na następną kadencję jest utworzenie funduszu inwestycji samorządowych, z którego mniejsze gminy będą mogły wziąć środki na wkład własny tak, by w większym stopniu korzystać ze środków europejskich - powiedział w poniedziałek w Wierzchosławicach prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda samorząd Janusz Wojciechowski rolnictwo Komisja Europejska fundusze unijne

"Crash-test dla solidarności w UE". Dr Grzegorz Gil o rozmowach ws. Funduszu Odbudowy Gospodarczej

- Widać wyraźnie, że Unia Europejska, doświadczona przez koronawirusa, jako struktura ponadnarodowa ma nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o budowanie wspólnego mianownika między państwami północnymi i południowymi, bardziej szczodrymi i oszczędnymi - mówił w Polskim Radu 24 dr Grzegorz Gil z UMCS, ekspert Team Europe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Władimir Putin Komisja Europejska Antoni Trzmiel

"Temperatura sporu jest pod kontrolą". Małgorzata Bonikowska o wideoszczycie UE

- To są bardzo trudne rozmowy w ramach Unii Europejskiej, może najtrudniejsze w historii tej organizacji - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. O kształcie Funduszu Odbudowy i budżetu Unii po 2020 roku rozmawiali europejscy przywódcy podczas wideoszczytu UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Komisja Europejska budżet UE 2021-2027

Anna Fotyga żąda stanowczej reakcji KE w sprawie lobbingu wspierającego Nord Stream 2

Europoseł Anna Fotyga wezwała Komisję Europejską do stanowczej reakcji na lobbing w Unii wspierający budowę Nord Streamu 2 i krytykujący zapowiedź amerykańskich sankcji. "Co jakiś czas - głównie z niemieckiej i austriackiej strony - pojawiają się głosy broniące rosyjskiej broni hybrydowej, jaką de facto jest gazociąg Nord Stream" - podkreśliła polska deputowana.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Anna Fotyga Komisja Europejska Unia Europejska

Jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni w sferze cyfrowej. Polska awansowała w rankingu DESI

Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 rok. Polska w ciągu roku skoczyła do góry o dwa miejsca. Coroczne unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki i prezentują ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Ministerstwo Cyfryzacji cyfryzacja Polska cyfrowa GOSPODARKA

Dr Bonikowska: KE zależy na tym, aby państwa członkowskie otworzyły granice w tym samym czasie

- Granice przywraca się w sposób nieskoordynowany, każde pojedyncze państwo podejmuje decyzje samodzielnie. Komisji Europejskiej zależy na tym, żeby granice zniknęły i znów można było się przemieszczać i żebyśmy mogli to zrobić mniej więcej w tym samym czasie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Strefa Schengen Francja Ukraina Petro Poroszenko Michał Strzałkowski

PFR uruchamia kolejne 7,5 mld zł na dokapitalizowanie MŚP i dużych firm. Jest zgoda Brukseli

Plan wsparcia kapitałowego dla firm z problemami związanymi z pandemią COVID-19, czyli tzw. tarcza kapitałowa, otrzymał zgodę Komisji Europejskiej. To jednocześnie ostatni, piąty element rządowego wsparcia przewidzianego w ramach projektu pod wspólną nazwą Tarcza Finansowa PFR, który oczekiwał zgody KE. Oznacza to, że już od czerwca wsparcie kapitałowe będzie mogło trafiać do polskich firm.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa firma Unia Europejska Komisja Europejska euro Koronawirus w Polsce koronawirus

"Nie może być na to zgody". Wiceminister sprawiedliwości o łączeniu budżetu UE z praworządnością

- Propozycja przedstawiona przez KE, wiążąca budżet UE z kwestią praworządności jest w naszej ocenie bardzo poważnym zagrożeniem. Ten mechanizm jest pozbawiony podstaw prawnych i będzie cechował się subiektywnością - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Komisja Europejska Unia Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Antoni Trzmiel

Negocjacje ws. Funduszu Odbudowy. Marek Sawicki: będzie wsparcie z naszej strony

Wsparcie polskiego rządu ze strony PSL-u ws. negocjacji z KE odnośnie kwoty, jaką Polska ma uzyskać z UE w ramach Funduszu Odbudowy, zapowiedział poseł PSL Marek Sawicki. - Polska może skorzystać z dużych pieniędzy, ale pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotuje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki rolnictwo Unia Europejska Komisja Europejska Antoni Trzmiel budżet unijny budżet ue budżet UE 2021-2027